Firmy v EU musí nově reportovat data o udržitelnosti podle nových evropských standardů. Jejich hodnotového řetězce se to pochopitelně dotýká také. Každopádně ESG není jen evropským konceptem, jak se řada lidí mylně domnívá. Setkáte se s ním i jiných končinách. Přístupů je mnoho a organizace jsou často zmatené a tápou, jak sladit přístup zejména tehdy, pokud například podnikají na celosvětovém trhu.
Proto jsme v rámci mezinárodního týmu připravili pod hlavičkou organizací BSI a ISO jednotný postup pro implementaci a účinné řízení ESG v globálním kontextu. Tím je IWA 48:2024 Framework for implementing environmental, social and governance (ESG) principles. Oficiální verze a byla představena v rámci summitu COP 29 v Baku dne 14. listopadu 2024. Celý text standardu si pak můžete stáhnout zdarma na stránkách organizace ISO.
Nový mezinárodní standard IWA 48:2024 přímo propojuje ESG s ISO standardy
Organizace potřebují nástroje nejen pro zveřejňování, ale i pro integraci udržitelnosti do svých každodenních operací. Jinými slovy potřebují pomoci s tím, jak jednotlivé oblasti, které jim podle analýzy dvojí materiality vyjdou jako významné, v praxi řešit.
Tento nový mezinárodní rámec poskytuje strukturu a návod, jak začlenit ESG aspekty do kultury organizace a jejího každodenního provozu, zkrátka jak ESG řídit. Až dosud totiž chyběl mezičlánek mezi požadavky a reportingem.
Standard IWA 48:2024 pokrývá všechny prvky ESG a nabízí integrovaná řešení s měřitelnými KPIs i hodnocení úrovně vyspělosti v rámci organizace. Abyste mohli měřit a následně vykazovat svou ESG výkonnost. Primárně jde právě o dosažení výkonnosti v oblastech ESG s kvalitním reportingem, nikoli o reporting samotný.
Stěžejní je tedy správné uchopení – Governance (řízení a správy organizace). Právě řízení a správa organizace jednoznačně ovlivní to, jakých výsledků dosáhnete ve všech oblastech ESG. V dokumentu proto najdete i příklady cílů udržitelnosti a souvisejících opatření.
K řízení jednotlivých oblastí ESG nabízí IWA 48:2024 i odkazy na relevantní ISO standardy, které můžete částečně nebo zcela využít ve vaší praxi. ISO standardy jsou tvořené lidmi z praxe a v praxi mnoha milionů organizací prověřené. Představuje široce uznávané standardy pro dodavatelsko-odběratelské vztahy napříč zeměmi i kontinenty. ISO knihovna je tak plná inspirace.
Co najdete v obsahu standardu IWA 48:2024?
- Zásady a principy, které musíte v ESG začlenit do firemní kultury a jak
- Rizika a příležitosti ESG
- Odpovědnost a transparentnost
- Jak identifikovat a zapojit zúčastněné strany
- Způsob, jak přistoupit k hodnocení materiality (významnosti)
- Klíčové ukazatele výkonnosti ESG a jejich úrovně podle priorit
- Příklady cílů i opatření
- Leadership v ESG včetně tzv. konstruktivní výzvy, komunikace, organizační kultury apod.
- Audit a reporting ESG
- Neustálé zlepšování
Jaké jsou ambice tohoto standardu?
- vytvořit postup ESG na základě dobré praxe z celého světa
- pomoci organizacím integrovat ESG požadavky do řídicích a provozních procesů
- zajistit interoperabilitu
- pomoci malým a středním podnikům zorientovat se v různých přístupech
Tento dokument je určen organizacím všech typů a velikostí napříč sektory průmyslu a reaguje na potřeby podniků, investorů, komunit spotřebitelů a dalších stran. Je nástrojem pro transformaci vaší organizace směrem k udržitelnosti a odpovědnosti.
Velkou výhodou nového standardu je, že podporuje konzistenci, srovnatelnost a spolehlivost postupů a výkaznictví ESG na globální úrovni. Sjednocuje jazyk a principy napříč světem.
Komplexní a systematický přístup k ESG pomáhá identifikovat a řešit potenciální environmentální, sociální a správní rizika dříve, než se stanou reálnými a nákladnými problémy. Nový standard, který představujeme, pomůže firmám snadněji identifikovat potenciální problémy a lépe je strukturovat.
Spolupráce na tvorbě standardu probíhala i s organizacemi EFRAG, ISSB a dalšími. Nemusíte se tedy obávat, že by šlo o materiál v rozporu s pravidly CSRD a evropského výkaznictví.
Veronika Soukupová | CEO S-cope | www.s-cope.cz | Členka mezinárodního týmu pro vývoj IWA 48 a národní technické normalizační komise pro systémy řízení ISO. Autorka knihy ISO a ESG pro udržitelný růst organizací (nakladatelství Wolters Kluwer). Spolupořadatelka ESG meetupů ve spolupráci s Českou tiskovou kanceláří.