Poslední roky přinesly celou řadu negativních zpráv: průměrná globální teplota neúprosně stoupá, po světě vč. Evropy zuří války, máme za sebou globální pandemii, přičemž riziko dalších pomalu stoupá, a do toho nad západní ekonomikou visí Damoklův meč ekonomické krize. Není pak divu, že 39 % mladých lidí (ve věku 16 až 25 let) napříč 10 zkoumanými zeměmi odmítá mít děti ze strachu z klimatické budoucnosti, jak ukazuje mezinárodní studie zkoumající environmentální žal.
Ačkoliv jsou obavy z nepříznivé budoucnosti zcela na místě, je třeba udržet si k věci zdravý přístup. A to tím spíš, kolik je toho ve skutečnosti v sázce. Už stoický filozof Seneca se ptal: Jak nám to pomůže, ztěžovat si starosti tím, že nad nimi budeme naříkat?
Právě proto jsme se v redakci rozhodli připravit přehled některých úspěchů loňského nebo i současného roku, v kterých spatřujeme opatrný optimismus. Současně jsme se zeptali i partnerů a podporovatelů CSRD.cz, co jim v loňském roce udělalo radost ve světě udržitelnosti v jejich oborech. Třeba i vám pomůže tento seznam najít v dnešní době trochu optimismu.
1) Rozvoj AI nese ovoce – nové materiály i nová antibiotika
Nelze nezačít umělou inteligencí. Její provoz si sice žádá ohromné energetické zdroje a do velké míry se jedná o jedno z nejvyprázdněnějších spojení loňska, na druhou stranu její přínos pocítíme časem nejspíše všichni. Už například pomohla najít potenciální nové materiály a, co je snad ještě lepší, najít i nová antibiotika proti bakteriím, které již získaly vůči současným antibiotikům rezistenci. Antibiotická rezistence přitom představuje jednu z největších hrozeb lidstva – ročně kvůli ní umírají miliony lidí, a to často na infekce, které jsme dříve léčit uměli, ale nyní na ně už nemáme lék.
2) Vědci dosáhli pokroku ve vývoji ekologického materiálu, který by mohl nahradit plasty
Co se týče nových materiálů, tak za zmínku rozhodně stojí i materiál MBC tvořený myceliem. Ten thajští vědci obohatili vlákny ananasu a kávovou sedlinou, čímž signifikantně zlepšili jeho vlastnosti. MBC lze zcela kompostovat a jeho vlastnosti si „naprogramovat“ dle vlastní potřeby. Podobnou cestu razí i český biotechnologický start-up MYCO, který také vyrábí nové materiály mycelia. Ty by tak mohly nahradit třeba plastové obaly, kterých jen v EU produkujeme každým rokem více.
3) Evropa bude mít jednotné nabíječky
Další dobrou zprávou je příchod pravidel o jednotných nabíječek. Toho se dočkáme v letošním prosinci po mnoha letech vyjednávání na evropské půdě. Jednak pomůže redukovat množství elektronického odpadu, druhak to nám všem, kteří se bez elektroniky neobejdeme, zpříjemní život.
4) Posledních pět let se každoročně výrazně zvyšuje rozdíl mezi investicemi do OZE a fosilních paliv
Vloni z celkových investic do energetiky případlo 61 % na OZE a 36 % na fosilní paliva, vyplývá to z dat Mezinárodní agentury pro energii. V hrubých číslech lidstvo do OZE investovalo nepředstavitelných 1,7 bilionu dolarů. Ještě lepší zprávou je ale fakt, že od roku 2019 se tato hodnota pravidelně meziročně zvyšovala, a to podstatně intenzivněji než v případě fosilních paliv.
5) EU schválila pravidla pro transparentnost odměňování
Zapomenout nesmíme ani na úspěch, kterého se v Evropě povedlo dosáhnout na poli diverzity. Rada v první polovině loňského roku přijala nová pravidla pro transparentnost odměňování. Podle nich budou společnosti zveřejňovat informace o rozdílu v odměňování mužů a žen, a pokud tento rozdíl překročí 5 %, budou muset přijmout opatření pro jeho snížení. Průměrný rozdíl v odměňování mužů a žen činí v Evropě 12,7 %, v Česku dostávají ženy v průměru o 17,7 % nižší plat než muži.
6) Schválení Evropských standardů pro vykazování udržitelnosti a rozšíření využívání EU taxonomie
Martin Špolc, vedoucí oddělení udržitelného financování a finančních technologií v generálním ředitelství pro finanční služby Evropské komise
„Pro udržitelné finance byl rok 2023 velmi úspěšný. Po pěti letech tvrdé práce se podařilo dokončit a politicky schválit všechny klíčové iniciativy, které mají pomoci financovat zelenou transformaci, zejména Evropské standardy pro vykazování udržitelnosti, a rozšířit taxonomii o ostatní cíle životního prostředí. Rovněž se podařilo prohloubit debatu o tom, jak zajistit financování nejenom projektů, které jsou zelené již dnes, ale především těch, které se zazelenat teprve musí, tzv. ‚transition finance‘. To je naprosto zásadní pro financování dekarbonizace průmyslu a dalších hospodářských odvětví, která čelí největším výzvám přechodu k udržitelnosti.“
„Je také povzbudivé vidět, že celá řada podniků, bank a investorů začala aktivně využívat taxonomii, zelených dluhopisů a ostatních nástrojů udržitelného financování pro identifikaci a realizaci nových projektů a investic, které mají pozitivní dopad na klima a životní prostředí. Mám radost z toho, že to celé začíná fungovat. Doufám, že rok 2024 přinese celou řadu nových příležitostí, jak udržitelné finance rozjet ve velkém, a to i v Česku. Vše je teď v rukou businessu a finančního sektoru, tohoto velkého potenciálu využít.“
7) Finální znění směrnice CSRD a ESRS standardů
Alice Machová, EY Česká republika, vedoucí partnerka poradenství v oblasti CFO agendy a udržitelného rozvoje
„Za mě je jednoznačně pozitivní informací, že v roce 2023 bylo schváleno finální znění CSRD/ESRS – reportingu o udržitelnosti – a EU Taxonomie pro velké firmy. To v EU zajistí velkou míru transparentnosti a poskytne řadu zajímavých informací mimo jiné i o investicích do udržitelných řešení a technologií.“
8) Lepší přístup k udržitelným službám pro zákazníky a právo na opravu
Kateřina Novotná, šéfredaktorka CSRD.cz
„Zvykli jsme si někdy koupit raději nový výrobek, než řešit opravu starého. Jenže tenhle přístup dává na frak nejen peněžence, ale i cirkularitě a zachování hodnoty materiálu. Se začátkem roku 2024 přichází nová pravidla o právu na opravu výrobků. Kromě toho byl dojednán i finální text směrnice o označování produktů. Budou zakázány nepodložené eko štítky, tedy tzv. greenwashing.“
„V Evropě máme dnes přes 230 ‚ecolabelů‘ a více než polovina z nich není transparentních a férových. Jasnější pravidla jsou dobrou zprávou především pro spotřebitele – na ně budou mít totiž přímý dopad. Bude jednodušší rozlišit, co si skutečně kupuji, a věřím, že právo na opravu skutečně oživí tento, dnes trochu opomíjený, segment trhu.“
9) Schválení smlouvy OSN o ochraně oceánů
Tomáš Jindříšek, Managing partner, Digital first marketing group
„Svět nikdy nebyl jednoduché místo, ale nejhorší je propadnout defétismu. S postupujícím narůstáním vnímání důležitosti problematiky měnícího se klimatu se přeci jen daří prosazovat klíčové věci. Mezinárodní smlouva o ochraně oceánů, schválena členskými státy OSN po 15 letech čekání, je jedna z nich.“
„Planeta se obtížně zachraňuje s vládami a státy bez hodnot a člověk by snadno mohl získat dojem, že liberálním demokracím zvoní hrana. Nicméně zvolení českého prezidenta hlásícího se k těmto principům a polské parlamentní volby ukazují, že to tak být nemusí.“
10) Český start-up Green0meter umožní efektivně spočítat uhlíkovou stopu firmy
Pavel Prokop, ČSOB, výkonný ředitel firemního bankovnictví
„V polovině roku 2023 jsme majetkově vstoupili do start-upu, pod který patří platforma Green0meter. Tímto krokem jsme nastavili model obsluhy a poradenství pro firemní klienty bez ohledu na jejich velikost a preference obsluhy a poradenství. Díky digitálním nástrojům a datovým analýzám nyní můžeme nabídnout kvalitní ESG poradenství řádově desítkám tisíc firem.“