Zpět

CBAM: Jak funguje mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích a jaké změny firmy čekají?

Podle mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích nebo také CBAM firmy již od ledna letošního roku reportují v rámci přechodného období. Nově ale firmy nemohou nadále uvádět v hlášení pouze referenční hodnoty emisí, nýbrž ty skutečné. Pro usnadnění přípravy zpráv a komunikaci s dodavateli připravila Evropská komise nové dokumenty. Přečtěte si, co byste o CBAM měli vědět, co se mění, s čím mají firmy největší problémy i kde najdete všechny podstatné informace.

Autor: Kateřina Novotná, šéfredaktorka CSRD.cz

Mechanismus CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism), česky také Mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích, vstoupil v platnost 1. října 2023 ve své přechodné fázi (2023–2025) a první čtvrtletní zprávy měly být předloženy do 31. ledna 2024. V druhé fázi od ledna 2026 pak bude mechanismus platit v plné šíři a dovozci budou muset na základě emisí obsažených v dovezeném zboží nakupovat tzv. CBAM certifikáty. Tento postupný náběh povinnosti ve dvou fázích umožní plynulé zavedení mechanismu i dialog s třetími zeměmi. Více jsme o zavedení CBAM psali v článku zde.

Firmy, které musí dle CBAM reportovat, by měly být připraveny na podávání čtvrtletních zpráv o emisích zabudovaných v dováženém zboží. Ty se podávají vždy do konce měsíce následujícího po ukončení čtvrtletí. Zprávy by měly obsahovat informace o množství zboží, celkových emisích a případně ceně uhlíku zaplacené v zemi původu zboží. Za nesplnění povinností hrozí i v rámci přechodného období sankce. Přístup do přechodného evropského portálu pro podávání hlášení zprostředkovává vždy vybraná instituce na národní úrovni, v Česku je to Celní správa. 

Firmy si ale s hlášením často samy neporadí. Konstantní zájem o poradenství v oblasti CBAM reportování potvrzuje zakladatel platformy Green0meter Karel Kotoun: „Zájem je nejen ze strany českých firem, ale také od zahraničních společností, které dodávají své výrobky na evropský trh.“ Problematické je podle Kotouna zatím i vyplnění hlášení: „Pro řadu firem podání CBAM hlášení není triviální záležitostí. Největší potíže zatím vidíme při vyplňování informací do CBAM portálu, který je stále v pilotním provozu a jeho funkcionalita a responsivita dělají českým výrobcům občas vrásky na čele. Doufáme však, že uživatelská přívětivost systému a jeho funkčnost se budou postupně zlepšovat.“ 

Jak bude fungovat definitivní režim CBAM od roku 2026? 

  1. Importéři zboží do EU, které spadá pod CBAM, se zaregistrují u národních autorit, kde budou moci také nakupovat CBAM certifikáty. Cena certifikátů bude vypočítávána na základě týdenního průměru aukční ceny povolenek EU ETS vyjádřeného v €/t CO2.
  2. Importéři v EU budou deklarovat emise zabudované v jejich dovozech a každoročně odevzdávat odpovídající počet certifikátů.
  3. Pokud importéři prokáží, že cena uhlíku byla již zaplacena během výroby dováženého zboží, odpovídající částka může být odečtena.

Od třetího čtvrtletí 2024 musí firmy reportovat skutečné hodnoty obsažených emisí

Novinkou v rámci CBAM je přechod od referenčních hodnot emisí CO2 k těm reálným. S červencem 2024 končí možnost dokládat reporty založené na výchozích referenčních hodnotách, všechny zprávy CBAM budou muset od třetího čtvrtletí letošního roku včetně obsahovat skutečné hodnoty obsažených emisí. Evropská komise v návaznosti na to zveřejnila nové dokumenty pro usnadnění přípravy a podání CBAM zpráv. Součástí je aktualizovaný manuál pro orientaci v CBAM portálu a předvyplněné šablony pro komunikaci s dodavateli. Dokumenty jsou dostupné na stránkách Evropské komise.  

Nová povinnost vykazování skutečných hodnot místo referenčních může být pro řadu firem oříškem především kvůli komunikaci se svými dodavateli. Další výzvou, se kterou se potýkají české společnosti, je vysvětlit svým dodavatelům mimo EU jaké konkrétní vstupní informace od nich budou potřebovat. Green0meter má dnes nesmírnou výhodu v tom, že má lokální zastoupení v Asijských zemích, zejména v Číně. To nám významně ulehčuje komunikaci s dodavateli a porozumění jejich potřebám. Obecně klienty provázíme celým procesem přípravy CBAM hlášení od sběru vstupních dat, monitorování emisí až do podání hlášení do portálu,popisuje Karel Kotoun. 

CBAM se vztahuje na uhlíkově intenzivní sektory

Mechanismus CBAM se vztahuje na široké spektrum odvětví, která jsou náchylná k tzv. „úniku uhlíku“ a která produkují vysoké emise skleníkových plynů. Mechanismu uhlíkového vyrovnání podléhá následující zboží: cement, elektřina, hnojivo, železo a ocel, hliník, vodík, výrobky z uvedených materiálů.

Sektory byly vybrány kvůli jejich významnému podílu na průmyslových emisích v rámci EU, který představuje více než 50 % celkových emisí pokrytých evropským systémem emisních povolenek (EU ETS). Jednotlivé produkty a zboží, kterých se CBAM týká, včetně KN kódů jsou uvedeny v příloze I nařízení 2023/956 o zavedení mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích. 

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí, dostupné zde

Povinnost CBAM se týká všech firem, které dovážejí produkty spadající do těchto kategorií do Evropské unie. Firmy budou muset čtvrtletně reportovat množství dováženého zboží, celkové emise uhlíku zabudované v těchto výrobcích a případně uvést uhlíkovou cenu zaplacenou v zemi původu. Konkrétní požadavky na oznamovací povinnost jsou uvedeny v článku 35 nařízení 2023/956

Důležité odkazy a informace o CBAM

  • Primárním dokumentem, který do evropského práva zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích, CBAM, je nařízení 2023/956.
  • Konkrétní pravidla reportování v přechodném období uvádí Prováděcí nařízení 2023/1773, které stanoví konkrétní pravidla pro reportování v přechodném období.
  • Evropská komise také poskytla podrobné příručky, webináře a studijní podklady a další materiály, které jsou dostupné na webové stránce Evropské komise věnované CBAM: CBAM webpage.
  • Přechodný CBAM rejstřík je dostupný zde: CBAM Trader Portal.
  • Přístup do portálu zajišťuje v Česku Celní správa.
  • Za kontrolu zpráv CBAM je v Česku odpovědné Ministerstvo životního prostředí, v případě dotazů se můžete obrátit na zástupce ministerstva na emailu CBAM_ETS@mzp.cz.
  • Webináře o CBAM v českém jazyce od Ministerstva životního prostředí, včetně detailního postupu podávání zpráv, jsou dostupné zde

Proč Evropa zavedla CBAM? 

Evropa zavedla CBAM jako součást svých snah o boj proti změně klimatu. Mechanismus ale nenahrazuje systém obchodování s emisními povolenkami (EU ETS), naopak ho doplňuje. Cílem CBAM je snížit riziko „úniku uhlíku“, tedy situace kdy podniky přesouvají výrobu mimo země Evropské unie, kde neplatí tak přísná environmentální pravidla nebo kdy by evropské výrobky nahradily dováženými výrobky ze třetích zemí s vyšší uhlíkovou stopou. Mechanismus tedy narovnává podnikatelské podmínky pro Evropské podniky.

Chcete se zeptat odborníka?

Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme

    * Prosím mějte na paměti, že naši experti vám zde rádi zodpoví dotazy obecného rázu.
    Pro konkrétní řešení problémů využijte poptávkový formulář v rubrice “Pomůžeme vám”. Děkujeme.

    Odebírat newsletter