Zpět

Chceme Vyspělé Česko, vzkázaly společně desítky firem a organizací. A přidaly konkrétní doporučení

Několik stovek aktérů z byznysu, nevládní nebo akademické sféry se ve čtvrtek 7. 11. sešlo na konferenci Vyspělé Česko, aby společně diskutovali, jak má Česko čelit aktuálním výzvám. Hlavním výstupem konference je dokument Cesty k vyspělému Česku, který definuje konkrétní kroky, které je třeba podniknout, aby se z České republiky stala země připravená na výzvy současné doby. Výstup nabízí řadu doporučení v oblasti moderní energetiky, zdravé krajiny jako podmínky pro funkční ekonomiku, šetrného hospodaření se zdroji, podpory výzkumu, vývoje a inovací nebo nových byznys modelů a většího zapojení regionů. Celý text prohlášení je k dispozici na www.vyspelecesko.cz/cesty

Autor: Redakce

„Měnící se světová i evropská ekonomika představuje pro Česko výzvu a nabízí velkou šanci pro transformaci.  Nesmíme ale okno příležitosti promarnit. Je třeba spolupracovat na odstraňování překážek a vytvářet předvídatelné podmínky pro investory. Soukromé finance jsou připraveny podpořit ekonomickou transformaci naší země, stejně tak je ale třeba i podpora politická,“ uvedl Jenda Perla, výkonný ředitel byznysové platformy Změna k lepšímu, která akci pořádala. „Vyspělé Česko nechtělo být jen řadovou konferencí, ale akcí s dopadem. Za přispění řady expertů z desítek různých organizací společně vznikl materiál s širokou podporou,“ dodává Perla.  

 

Vzhledem k dlouhodobému horizontu představených ambic a nutnosti široké shody byl výstup autory adresován politikům napříč politickým spektrem. Pro naplnění ambice dostat Českou republiku do čela transformačního pelotonu doporučují zaměřit se na implementaci několika kroků, které vycházejí z respektovaných studií. 

Dokument pokrývá nutnou modernizaci energetiky, návrhy na změnu v přístupu ve vzdělávání, výzkumu a vývoji nebo definováním nového ekonomického modelu pro naši zemi.

„Posilování konkurenceschopnosti českých firem a celé naší ekonomiky vnímá Česká spořitelna jako svoji dlouhodobou misi. Podporujeme odvahu a odhodlání firem k investicím do digitalizace, vyspělých technologií, výzkumu, vývoje i akvizic, aby v mnohem větším měřítku nabízely finální výrobky pod vlastní značkou a s vysokou přidanou hodnotou. Konferenci Vyspělé Česko vnímáme jako platformu, kde můžeme modernizaci ekonomiky také podpořit,“ říká Pavel Kráčmar, člen představenstva České spořitelny zodpovědný za korporátní bankovnictví.  stup také navrhuje řešení regionálních rozdílů mezi jednotlivými částmi Česka, i v tom se jedná o unikátní materiál. 

Aby navrhované kroky bylo možné úspěšně implementovat, je třeba dlouhodobá politická podpora.

„Inovace, dekarbonizace, cirkularita či biodiverzita jsou hlavními tématy této konference, ale také hlavními tématy Ministerstva životního prostředí. Pro mě osobně je důležitým tématem také spolupráce, jelikož není možné oddělit stát, občany a firmy jako nesouvisející jednotky. Naopak je důležité se na problémy dívat komplexně a vzájemně spolupracovat, protože jen tak zůstane Česká republika silná a české firmy a podnikatelé konkurenceschopní. Uvědomuji si, že stát musí být firmám a podnikatelům oporou. Proto také pravidelně jezdím každý týden do regionů a potkávám se s místními firmami a podnikateli tak, abych vyslechl, co potřebují a jak jim může stát pomoci. Proto poskytujeme finanční podporu firmám a podnikatelům, například na energetickou úsporu budov či provozu nebo investice do uhelných regionů, které jsou nejvíce ohrožené dekarbonizací. Tam díky evropským financím z Operačního programu spravedlivá transformace vzniknou strategické projekty, které poskytnou nové pracovní příležitosti a přinesou významný rozvoj pro region,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Posun Česka je také podmíněn cílenou strategickou podporou a tvorbou podnikatelských příležitostí pro uhlíkově neutrální odvětví, ale také férovou pomocí s dekarbonizací pro emisně náročný průmysl jako je stavebnictví, petrochemie nebo ocelářství. To musí jít ruku v ruce s vytvářením předvídatelného podnikatelského prostředí. 

„Do roku 2040 se chceme zařadit mezi deset nejúspěšnějších ekonomik v Evropské unii. V Hospodářské strategii: Česko do top 10, na jejímž vzniku jsem se posledních půl roku spolu s odborníky intenzivně podílel, máme přes 150 opatření zaměřených na inovace, modernizaci, konkurenceschopnost, udržitelnost a rozvoj kvalifikované pracovní síly. Zaměřujeme se na polovodiče, umělou inteligenci, elektromobilitu, energetiku nebo bezpečnostní průmysl. Chceme být atraktivním partnerem pro strategické investory s vysokou přidanou hodnotou. Aby strategie reagovala na aktuální potřeby a neskončila jako řada podobných dokumentů v šuplíku, budeme ji průběžně vyhodnocovat. Plán implementace, o kterém jednáme se všemi partnery od mého nástupu do funkce, představíme příští rok v březnu,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Pořádající platforma Změna k lepšímu dlouhodobě se svými partnery mapuje kritické pákové body, které jsou nutné pro udržitelnou transformaci ekonomiky. Dalším krokem vpřed, který v této snaze podniká, a který byl představen na Vyspělém Česku, je spojení ZKL s  Českým cirkulárním hotspotem Institutu Cirkulární Ekonomiky (INCIEN). Tato největší česká cirkulární platforma, jejímž cílem je podpora cirkulární ekonomiky, bude nadále rozvíjena pod organizačním zajištěním Změny k lepšímu a pokračující odbornou garancí INCIEN.

„Prioritně se zaměříme na rozšířenou odpovědnost výrobců, nové cirkulární byznys modely z nich vycházející, a dekarbonizaci průmyslu a výroby emisně nejnáročnějších materiálů jako je ocel nebo cement. A to formou expertních skupin a pilotování nových forem dobrovolných dohod, které skvěle fungují v Holandsku,“ dodává Soňa Klepek Jonášová, zakladatelka INCIEN

Na letošní konferenci jsme si odpracovali definici Cest k vyspělému Česku. Nyní je na nás a našich partnerech, abychom nepropásli možnost využít mandátu všech spoluautorů a signatářů a jasně tento dokument komunikovali politikům a úředníkům. Jak jsme uspěli se upřímně pochlubíme na příštím ročníku Vyspělého Česka 20. listopadu 2025,“ uzavírá Perla.

Foto: Kateřina Fialová

Chcete se zeptat odborníka?

Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme

    * Prosím mějte na paměti, že naši experti vám zde rádi zodpoví dotazy obecného rázu.
    Pro konkrétní řešení problémů využijte poptávkový formulář v rubrice “Pomůžeme vám”. Děkujeme.

    Odebírat newsletter