Zpět

CO2 baterie či lodě poháněné soláry. Světovou soutěž energetických inovací ovládla praktická řešení

CO2 baterie, 3D tisk betonu a solární energie ovládly soutěž energetických inovací. V 7. ročníku soutěže Start Up Energy Transition Awards zvítězily projekty z Indie, Finska, Německa a Itálie. Cílem festivalu Tech Festival 2023 a soutěže je představit a podpořit inovativní projekty v oblasti čisté energie, udržitelných staveb, průmyslu nebo dopravy z celého světa. Seznamte se s inovacemi roku 2023, které mění svět k lepšímu.

Autor: Jan Maňas, Skupina Amper, redakce

Více než 400 účastníků ze 63 zemí se zúčastnilo 7. ročníku soutěže Start Up Energy Transition Awards (SET Awards). Pozornost odborné poroty se tentokrát přesunula od softwarových řešení k hardware a hotovým produktům, v soutěži navíc přibyly dvě nové kategorie: Industry a Clean Energy and Storage.

Posun od softwaru a chytrých sítí, na které byl v minulosti kladen velký důraz, předznamenal už minulý ročník, kdy z úst potenciálních investorů, kteří se akce pravidelně účastní, často zaznívalo No software without hardware. Investoři také zdůrazňovali, že projekty musí být schopné překonat výpadek financování při přechodu od nápadu k výdělečné realizaci produktu, tzv. Walley of Death

Vítězné projekty soutěže SET Awards 2023: 

Kategorie čistá energie a skladování:

  • Zvítězil start up Energy Dome z Itálie, který využívá baterie na bázi oxidu uhličitého, tedy CO2, pro skladování elektrické energie a umožňuje tak lepší vybalancování volatilní výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů s poptávkou. Technologie využívá obnovitelnou energii ke zkapalnění CO2 a k uložení elektřiny. Následně se v případě potřeby CO2 převede zpět na plyn, který roztočí turbínu a vyrobí tak elektřinu. Celá tato soustava je navíc uzavřená, takže teplo, které při zplynění CO2 vzniká, může být znovu využito.

Kategorie budovy a stavby:

  • Kategorii ovládl finský Hyperion Robotics. Startup nabízí řešení pro výrobu udržitelných betonových konstrukcí s využitím 3D tisku, automatizace a principů cirkulární ekonomiky. Firma pracuje na řadě projektů včetně série uměle vytvořených korálových útesů s cílem obnovit poškozené podmořské prostředí a podpořit mořský život. Díky inovativnímu designu a využití recyklovaných materiálů deklaruje firma úsporu až 30 % nákladů, 70 % materiálu a až o 90 % méně emisí CO2.

Kategorie mobilita a doprava

  • Vítězem je indický Navalt Solar & Electric Boats, který se zabývá výrobou solárních elektrických plavidel a pomáhá tak urychlit elektrifikaci námořní dopravy. Flotila indického projektu aktuálně čítá 1 500 plavidel, která vlastní i některé z největších dopravních společností na světě. 

Kategorie přístup k energii a cíle SDG-7:

  • Vítězným projektem se stal indický Oorja Development Solutions. Ten se zaměřuje na dodávky solární energie pro drobné zemědělce a pomáhá jim tak přejít na obnovitelné zdroje.

Kategorie průmysl

  • V průmyslové kategorii zvítězil německý start up Heatrix GmbH, který se zaměřuje na výrobu vysokoteplotního procesního tepla z obnovitelných zdrojů a chce tak nahradit fosilní paliva v energeticky náročných průmyslových odvětvích.

Vítězné projekty byly vybrány z 15 finalistů z celého světa, kteří představili své nápady před mezinárodní porotou odborníků na SET Tech Festivalu. Každý z vítězných startupů si odnesl výhru 10 000 eur. Seznam 100 nejzajímavějších technologických startupů za rok 2023 najdete zde.  

Hlavními organizátory soutěže byla Německá energetická agentura (Deutsche Energie-Agentur, DENA) a Světová energetická rada (World Energy Council), proto i hlavní oblasti soutěže tj. skladování elektřiny, technicky pokročilé baterie, cirkulární ekonomika, inovované výrobky produkované s úsporami materiálu a energií a pomoc rozvojovým zemím při zajišťování dostupnosti elektřiny, byly vybrány  s ohledem na globální trendy. 

Vyhlášení výsledků soutěže bylo tradičně součástí mezinárodní konference Berlin Energy Transition dialogue, na které zazněla mimo jiné i vystoupení členů Německé vlády, například ministryně zahraničí Annaleny Baerbock, ministra pro hospodářství a ochranu klimatu Roberta Habecka a dalších. Ministryně Baerbock uvedla, že „Udržitelný rozvoj a inovace v průmyslu jsou klíčové pro ochranu životního prostředí a naši společnou odpověď na klimatickou změnu,“ a zároveň zdůraznila potřebu investovat do nových technologií a především nutnost „vytvářet inovační podmínky, které umožní průmyslu zlepšit výkonnost a zároveň snižovat dopad na životní prostředí.“ Z politických příspěvků na konferenci také vyplynulo, že známé německé priority v oblasti energetiky a ochrany klimatu se zásadně nemění a německá Energiewende bude pokračovat, stejně jako odhodlání k přiměřené podpoře rozvojových zemí, zejména v Africe.

Chcete se zeptat odborníka?

Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme

    * Prosím mějte na paměti, že naši experti vám zde rádi zodpoví dotazy obecného rázu.
    Pro konkrétní řešení problémů využijte poptávkový formulář v rubrice “Pomůžeme vám”. Děkujeme.

    Odebírat newsletter