Zpět

Podcast: Příští rok začne platit směrnice o nefinančním reportingu. Partnerka EY Alice Machová vysvětluje, co to pro firmy znamená

Už v roce 2025 budou muset velké firmy zveřejňovat svůj nefinanční report za rok 2024. S postupem následujících let se tato povinnost bude vztahovat i na menší společnosti. Se sběrem dat tak není dobré otálet. „Nikdo se nechce dostat do situace, že bude sbírat data poprvé v roce 2025, kdy budou také poprvé auditována,“ uvádí v rozhovoru pro Ekonews Alice Machová, partnerka společnosti EY.

Autor: Alice Machová, EY, Ekonews

Většina odpovědných společností začíná s nefinančním reportingem za rok 2023, některé už tak učinily letos. „Je to důležité i pro určování cílů. Dokud nemám vypočítanou uhlíkovou stopu, což je jedna z hlavních oblastí, tak ani nemohu stanovit žádný dekarbonizační plán,“ upozorňuje Machová.

Směrnice CSRD sice podle Machové bude znamenat práci i „papírování“ navíc, ale neměli bychom zapomínat na to, proč byla přijata. „CSRD je součástí plánu pro financování udržitelného rozvoje. Je to jeden z klíčových kroků, jak zajistit, aby Evropa dostála závazkům Green Dealu,“ připomíná partnerka EY.

Alice Machová dále podrobně rozebírá, kdy se koho nová legislativa dotkne. Největší vlna, pokud jde o nefinanční reporting, přijde v roce 2026, kdy budou firmy zpracovávat zprávy za rok 2025.

„Hovoří se o tom, že by mělo v Česku jít o 1500 firem, ale reálně to bude méně. Pokud je společnost součástí nadnárodní firmy, může být report vydán na úrovni skupiny,“ připomíná Machová.

V podcastu se dále dozvíte:

 • Koho přesně a kdy se bude týkat směrnice CSRD o nefinančním reportingu
 • Jak by se na ni měly firmy připravit a na co dávat pozor
 • Co znamená dvojí materialita
 • Jaké jsou v Česku best practices, pokud jde o nefinanční reporting
 • Jaké benefity mohou firmy díky nefinančnímu reportingu získat
 • Jak je daleko příprava evropské taxonomie a koho se bude týkat

Převzato ze serveru Ekonews.

Celý podcast si můžete poslechnout zde: 

Chcete se zeptat odborníka?

Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme

  * Prosím mějte na paměti, že naši experti vám zde rádi zodpoví dotazy obecného rázu.
  Pro konkrétní řešení problémů využijte poptávkový formulář v rubrice “Pomůžeme vám”. Děkujeme.

  Odebírat newsletter