Zpět

Povinnost nefinančního reportování: o rok více času

Směrnice o nefinančním reportování CSRD byla koncem června mírně pozměněna. Nejdůležitější informací pro firmy je nejspíše posunutí její platnosti. Evropská komise a Evropský parlament se totiž dohodly, že dají firmám na přípravy minimálně ještě rok. Střední a malé podniky získají na první report ještě více času a v některých případech budou moct reportovat až pro fiskální rok 2027.

Autor: Redakce

Pozn. redakce: Aktuální informace o implementaci směrnice o nefinančním reportingu v roce 2024 a povinnostech pro firmy najdete zde

Evropská komise a Evropský parlament se koncem června dohodly na pozměnění pravidel pro nefinanční reportování podle CSRD. Hlavním cílem těchto změn je především vyřešení nedostatků, které obsahovaly předchozí návrhy. Ty totiž podle komise a parlamentu bránily hladkému přechodu Evropy na udržitelnou ekonomiku.

Příjemnou zprávou pro firmy je odložení povinnosti nefinančního reportování. Platnost směrnice CSRD sice zůstává, a to od roku 2024, nicméně pro společnosti se mění termín prvního nefinančního reportu. Záměrem tohoto odložení nicméně není prodloužení „bezstarostného období”, nýbrž poskytnutí firmám dostatek času na sesbírání potřebných dat a zpracování reportu. Nefinanční report je poměrně komplexní dokument a zvláště jeho první zhotovení si může vyžádat více času.

Pro různé kategorie firem bude platit jiný termín prvního nefinančního reportu, proto níže uvádíme jednoduchý přehled dle data.

První report v roce 2025

Jako první přijdou na řadu podniky, na něž se již vztahuje směrnice o vykazováním nefinančních informací (NFRD) z roku 2014 a které tak už mají zkušenost s nefinančním reportováním. Ty budou muset v roce 2025 zveřejnit report pro fiskální rok 2024. V zásadě se jedná o velké společnosti, které mají více než 500 zaměstnanců, veřejně obchodované společnosti, banky a pojišťovny. 

První report v roce 2026

V roce 2026 (tj. pro fiskální rok 2025) budou muset zveřejnit nefinanční report velké společnosti, na které se směrnice NFRD nevztahuje. Jinými slovy řečeno, v roce 2026 budou muset poprvé reportovat společnosti, které splní dvě z následujících podmínek: 

  • více než 250 zaměstnanců,
  • mají roční obrat 40 milionů eur a více, 
  • bilanční sumu minimálně 20 milionů eur.

První report v roce 2027

Za fiskální rok 2026 již budou muset reportovat i kótované malé a střední podniky se sídlem v EU i mimo ni. Povinnost se v tomto čase rovněž začne vztahovat na takzvané malé a nepříliš složité úvěrové instituce a kaptivní pojišťovny.

Všechny tyto společnosti ale mohou požádat o odklad o jeden rok, což znamená, že v takovém případě by první report musely zveřejnit v roce 2028, a to pro fiskální rok 2027.

Nicméně je nutno mít na paměti, že i menší firmy, které nemají přímou povinnost reportovat, budou muset příslušná data mít k dispozici a poskytovat je obchodním partnerům, bankám, investorům atd. Zprávy budou muset být zveřejněny v rámci výroční zprávy společnosti. Součástí by mělo být také ověření zprávy externím auditorem. 

Pokud by vás zajímaly i další změny, můžete se podívat přímo do oficiálního návrhu Evropské komise a Evropského parlamentu.

Chcete se zeptat odborníka?

Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme

    * Prosím mějte na paměti, že naši experti vám zde rádi zodpoví dotazy obecného rázu.
    Pro konkrétní řešení problémů využijte poptávkový formulář v rubrice “Pomůžeme vám”. Děkujeme.

    Odebírat newsletter