Zpět

S Martinem Špolcem o evropské Taxonomii a udržitelných financích

„Taxonomie je nástroj pro zvýšení transparentnosti a z posledních čísel vidíme, že velké evropské firmy berou taxonomii jako příležitost, jak přilákat kapitál,“ říká Martin Špolc, vedoucí oddělení udržitelného financování Evropské komise v novém díle našeho podcastu ESG Klub.

Autor: Redakce

Představujeme druhý díl podcastu ESG Klub, který vznikl za podpory T-Mobile. Za mikrofonem moderátorky se tentokrát objevila Marie Zemanová, partnerka společnosti COM.SE Consulting a místopředsedkyně Asociace udržitelného podnikání, která pomáhá firmám s hledáním udržitelnějších modelů podnikání i s orientací v reportingu o udržitelnosti. Marie si povídala s Martinem Špolcem, vedoucím oddělení udržitelného financování Evropské komise v Bruselu, a tedy jedním z nejzasvěcenějších odborníků v této oblasti.

Hlavními tématy podcastu byly taxonomie a standardy pro nefinanční reporting. Dozvíte se řadu čerstvých novinek o změnách v posledním znění evropských standardů pro nefinanční reporting (ESRS), čerstvě vydaném doporučení Evropské komise ohledně financování přechodu k zelené ekonomice, i plánech Evropy do budoucna – například o tom, co se chystá pro malé a střední firmy v oblasti zpráv o udržitelnosti.

Martin Špolc ale v podcastu zároveň vysvětluje, k čemu taxonomie slouží a jak může pomoci evropským i českým firmám. Mimo to vyvrací řadu mýtů a obav, které kolem taxonomie i směrnice o nefinančním reportingu (CSRD) kolují. „Nejedná se o hrozbu, ale o velikou příležitosti pro byznys a celou Českou republiku. Je nám samozřejmě jasné, že přechod ekonomiky na udržitelnější model představuje pro firmy, zejména ty menší a střední, velkou výzvu, a proto se snažíme jim život usnadnit. A to nikoli prostřednictvím regulací, ale zabezpečením určité míry proporcionality v tom, co od nich jejich velcí odběratelé, banky či investoři mohou chtít,“ uzavírá Martin Špolc.
 

Chcete se zeptat odborníka?

Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme

    * Prosím mějte na paměti, že naši experti vám zde rádi zodpoví dotazy obecného rázu.
    Pro konkrétní řešení problémů využijte poptávkový formulář v rubrice “Pomůžeme vám”. Děkujeme.

    Odebírat newsletter