Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quisquam, earum! Quia culpa delectus, accusantium doloribus repellendus officia tempore vero repellat! Porro dolore officia provident quasi aliquam aut odio sequi aliquid.

Téma: Cirkulární ekonomika

42 % Čechů má nefunkční mobil v šuplíku. Jak mohou firmy přispět k omezení produkce elektroodpadu?

Češi schovávají nefunkční mobilní telefony do šuplíků místo jejich recyklace a stovky tisíc jich vyhodí do směsného odpadu. Průzkum agentury Ipsos pro Remobil odhalil, že přibližně dvě pětiny Čechů mají doma v průměru dva staré telefony, které nevyužívají. Současně zvyšují množství elektroodpadu tím, že si nejčastěji kupují nový telefon každý druhý až třetí rok. Mobily přitom obsahují celou řadu kovů, jejichž těžba zatěžuje životní prostředí a které lze recyklovat. Otevírá se tak prostor pro prodejce a výrobce elektroniky, ti by totiž v rámci odpovědnosti za prodaný/vyrobený produkt měli umožnit jeho recyklaci. Jak ale ukazuje zkušenost T-Mobile, to mnohdy samo o sobě nestačí a je potřeba přejít do aktivní komunikace a osvěty společnosti, které budou lidi k recyklaci motivovat.
Přečíst článek

Trendy v udržitelnosti podle Pavlíny Louženské: materiálové inovace i zboží z druhé ruky

Pavlína Louženská je žena s velkým přesahem. Před lety založila vzdělávací platformu #Holkyzmarketingu, dnes má vlastní trendspottingovou agenturu TrendBrews. Sleduje trendy v mnoha různých oblastech i zeměpisných šířkách a o některé z trendů v udržitelnosti se tentokrát podělila se CSRD.cz. V článku se dočtete jak bude vypadat trh se spotřebním zbožím, módou nebo jak optimalizovat dodavatelský řetězec. Tentokrát se Pavlína zaměřila na technologie pro spotřebitele, na trendy kolem energetiky nebo mobility se podíváme někdy příště.
Přečíst článek

Popularita cirkulární ekonomiky se během posledních pěti let ztrojnásobila, podíl znovuvyužitých materiálů ale světově
klesl o 21 %

V posledních pěti letech se cirkulární ekonomika stala středem zájmu, avšak nový report od Circle Economy Foundation odhaluje, že skutečný stav ekonomiky tomu neodpovídá. Navzdory zvýšené pozornosti klesl od roku 2018 podíl znovuvyužitých materiálů o 21 %, což poukazuje na to, že ekonomika se stává méně cirkulární. Příčinou může být rychle rostoucí konzum, který převyšuje kapacity pro recyklaci. EU se nicméně daří udržet mírný růst v recyklaci materiálů, zatímco Česká republika dokonce zdvojnásobila svůj podíl recyklovaného materiálu od roku 2010.
Přečíst článek

Cirkulární ekonomika může snížit průmyslové emise o 65 % do roku 2050

Hledat cesty k udržitelnějšímu podnikání je nezbytné – nejen kvůli stále citelnějším projevům klimatické krize, ale také z ekonomických důvodů. Na každého člověka na planetě připadá ročně 11 tun vytěžených surovin. Cirkulární ekonomika, model zaměřený na minimalizaci odpadu a maximalizaci hodnoty zdrojů, se jeví jako jeden z nejefektivnějších nástrojů nejen pro menší spotřebu primárních zdrojů, ale i pro dekarbonizaci a snižování nákladů firem. Díky cirkulárním řešením může Evropa do roku 2050 snížit průmyslové emise až o 65 %.
Přečíst článek
Odebírat newsletter