Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quisquam, earum! Quia culpa delectus, accusantium doloribus repellendus officia tempore vero repellat! Porro dolore officia provident quasi aliquam aut odio sequi aliquid.

Téma: Emise

ESG pro malé a střední firmy: Jak plnit udržitelnost a růst?

Ještě před rokem znala pojem ESG jen necelá třetina malých a středních firem. Dnes je situace už jiná. Mnohé z nich jako dodavatelé nadnárodních společností vnímají tlak na detailnější informování o tématech udržitelnosti, přestože tuto povinnost (zatím) nemají. Stejnému tlaku čím dál častěji čelí ze strany odběratelů, bank i zaměstnanců, kteří preferují odpovědné firmy. Jak se připravit na požadavky klíčových stakeholderů a jak najít svoji cestu k udržitelnosti, která bude ekonomicky dávat smysl?
Přečíst článek

Uhlíková stopa: Scope 3 může zahrnovat přes 90 % emisí firmy

Environmentální odpovědnost firem se neobejde bez měření uhlíkové stopy. Problém může nastat, pokud firma chce znát nejen své přímé emise, ale také ty, které spadají do tzv. Scope 3. Takové emise jsou nejobtížněji měřitelné, ale zároveň obvykle tvoří největší část uhlíkové stopy společnosti. Co je uhlíková stopa, kdo ji zanechává, jak se dělí a proč je důležité ji sledovat? Nejen to se dozvíte v našem článku. Pokud si nevíte rady s měřením uhlíkové stopy ve vaší firmě, pomoci mohou i nové semináře s odborníky z EnviTrail a Asociace udržitelného podnikání.
Přečíst článek

Offsety: k čemu slouží, jak fungují a jak poznat férový program

Uhlíkové offsetování nabízí životaschopné řešení pro firmy, které chtějí kompenzovat své emise CO₂ a zároveň podporovat environmentální udržitelnost. Implementací a dodržováním přísných standardů lze skrze offsetové programy významně přispět k mitigaci klimatických změn a ochraně biodiverzity. Firmy by ale měly pečlivě zvážit, zda jsou pro ně offsety vhodnou volbou a do jaké formy jejich investovat. Offsety by měly přijít na řadu až ve chvíli, kdy firma nemá další možnosti, jak svou uhlíkovou stopu snížit. V článku přinášíme přehled různých typů offsetů, praktické tipy a doporučení pro výběr správného poskytovatele i ukázku jejich dopadů.
Přečíst článek

CBAM: Jak funguje mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích a jaké změny firmy čekají?

Podle mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích nebo také CBAM firmy již od ledna letošního roku reportují v rámci přechodného období. Nově ale firmy nemohou nadále uvádět v hlášení pouze referenční hodnoty emisí, nýbrž ty skutečné. Pro usnadnění přípravy zpráv a komunikaci s dodavateli připravila Evropská komise nové dokumenty. Přečtěte si, co byste o CBAM měli vědět, co se mění, s čím mají firmy největší problémy i kde najdete všechny podstatné informace.
Přečíst článek

Čtvrtina domů postavených do roku 1970 nemá žádné zateplení, bez něj přitom další energetická úsporná opatření postrádají smysl

Ačkoliv tři čtvrtiny z rodinných domů postavených do roku 1970 mají aspoň nějakou formu zateplení, ve většině případů spoléhají majitelé jen na vyměněná okna s tepelněizolačním zasklením. Zateplenou střechou disponuje jen každý čtvrtý rodinný dům a zateplenými stěnami 30,5 % z nich. Absence komplexního zateplení přitom výrazně snižuje efektivitu dalších úsporných energetických opatření jako např. tepelných čerpadel, jelikož zateplení může samo o sobě až trojnásobně snížit spotřebu energie. Zatímco nové budovy budou muset být podle nedávno schválené revize evropských pravidel o energetické náročnosti budov bezemisní, tj. využívat zateplení a obnovitelné zdroje energie, ty starší v energetických úsporách stále pokulhávají.
Přečíst článek
Odebírat newsletter