Téma: Emise

České životní prostředí je v unijním srovnání nadále podprůměrné, dolů nás táhnou vysoké emise

Česko patří ohledně stavu životního prostředí v rámci EU stále k podprůměru, letos nám připadla 19. příčka v Indexu prosperity a finančního zdraví. Na jednoho Čecha stále připadá větší množství skleníkových plynů než na průměrného Evropana, přesto meziročně významně ubylo emisí vznikajících vlivem obhospodařování půdy a lesů, a to z 8 358 na 3 378 tisíc tun ekvivalentu CO2. Z vůbec nejhorší pozice v EU jsme se tak v emisním odvětví označovaném LULUCF posunuli na 22. příčku. Sucho trápilo v roce 2023 jen 0,27 % české půdy, a pro 16 států v EU tak suchá půda představovala větší problém. V Česku naopak dále vzniká jeden z nejnižších podílů energie z obnovitelných zdrojů, stagnuje zejména budování větrných elektráren.
Přečíst článek

Program Sustainability Summitu 2025 je kompletní. Omnibus nic nemění, firmy chtějí nadále prezentovat své udržitelné aktivity

Czech & Slovak Sustainability Summit se během své krátké historie zařadil mezi největší setkání lídrů udržitelnosti. Letošní třetí ročník se koná 10. dubna v Praze a očekává se hojná účast „susmanek a susmanů“. Přinese bohatý program, který zahrnuje 73 řečníků a moderátorů a 47 vstupů do programu – od inspirativních prezentací po dynamické panelové diskuse.
Přečíst článek

Při reportování uhlíkové stopy podle EU ETS je třeba si pohlídat komunikaci výsledků, ať nehrozí nařčení z greenwashingu, upozorňuje odborník

Systém obchodování s emisními povolenkami EU ETS se dlouhodobě řadí mezi nejdůležitější nástroje klimatické politiky Evropské unie. Následující článek srozumitelně shrnuje základní informace týkající se EU ETS a souvisejícího výpočtu uhlíkové stopy pro všechny, pro které pravidla představují aplikovaný standard. Dozvíte se, jak systém funguje, po jakých krocích postupovat při odpovídajícím monitorování uhlíkové stopy a nechybí ani srovnání se standardem GHG Protocol.
Přečíst článek

Deset nejlepších udržitelných případových studií z ČR a Slovenska se představí na dubnovém Sustainability Summitu

Na třetím ročníku Czech & Slovak Sustainability Summitu se v hlavním programu představí deset projektů, které demonstrují praktické příklady udržitelnosti s prokazatelnými pozitivními dopady na životní prostředí a společnost. Projekty, jež budou oceněny Vědeckou radou summitu, ukazují, jak různé firmy transformují své procesy na ekologičtější a společensky odpovědnější.
Přečíst článek

Pouze 29 % Čechů považuje přechod na elektromobilitu za důležitý. Globální průměr přitom dosahuje 58 %

Čechům zůstává pověst pragmatických spotřebitelů, pro které je u produktů a služeb zásadní kvalita. Ukazuje to studie Ipsos Global Trends 2024, podle které jsou Češi také nejskeptičtější k přechodu na elektromobilitu za všech 50 sledovaných národů. Pouze 29 % souhlasí, že je důležité, aby se v jejich zemi elektromobilita rozšiřovala, napříč sledovanými zeměmi bylo toho názoru přitom 58 % respondentů. V globálním průměru (77 %) si dále dotázaní častěji než v Česku (62 %) myslí, že společnosti životnímu prostředí nevěnují dostatek pozornosti.
Přečíst článek
Odebírat newsletter