Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quisquam, earum! Quia culpa delectus, accusantium doloribus repellendus officia tempore vero repellat! Porro dolore officia provident quasi aliquam aut odio sequi aliquid.

Téma: Emise

Čtvrtina domů postavených do roku 1970 nemá žádné zateplení, bez něj přitom další energetická úsporná opatření postrádají smysl

Ačkoliv tři čtvrtiny z rodinných domů postavených do roku 1970 mají aspoň nějakou formu zateplení, ve většině případů spoléhají majitelé jen na vyměněná okna s tepelněizolačním zasklením. Zateplenou střechou disponuje jen každý čtvrtý rodinný dům a zateplenými stěnami 30,5 % z nich. Absence komplexního zateplení přitom výrazně snižuje efektivitu dalších úsporných energetických opatření jako např. tepelných čerpadel, jelikož zateplení může samo o sobě až trojnásobně snížit spotřebu energie. Zatímco nové budovy budou muset být podle nedávno schválené revize evropských pravidel o energetické náročnosti budov bezemisní, tj. využívat zateplení a obnovitelné zdroje energie, ty starší v energetických úsporách stále pokulhávají.
Přečíst článek

Komunitní energetika umožňuje sdílení elektřiny zaměstnancům, napříč vlastními nemovitostmi i mezi sousedy

Do české legislativy dorazil nový termín: Komunitní energetika. Od letošního roku je možné elektřinu sdílet mezi více subjekty, aniž byste kvůli tomu museli nutně zakládat administrativně náročné společenství. Pro firmy se navíc možnost sdílet elektřinu může stát novým zaměstnaneckým benefitem. Praktickému využití výhod komunitní energetiky ale zatím brání chybějící prováděcí předpisy. Přečtěte si, jaké jsou možnosti sdílení elektřiny, co nového říká o sdílení zákon i jaké výhody sdílení přinese.
Přečíst článek

Většina vodíku pochází z fosilních paliv, do budoucna bude ale zeleným palivem

Vodík doplní evropský energetický mix. Do roku 2030 ho chce Evropa produkovat až deset milionů tun, a to s minimálními emisemi. V polovině února byla schválena státní podpora pro vodíkové projekty až ve výši 6,9 miliard eur v sedmi evropských zemích, Česko mezi nimi nicméně chybí. Tradičně uhelné české regiony ale sází na vodík jako na technologii, která může pomoci rozvoji obnovitelných zdrojů: na Ústecku vzniká vodíková laboratoř, v Moravskoslezském kraji pak první „vodíkové údolí”. Globálnímu vodíkovému trhu ale dominuje Čína, která se soustředí na praktické využití a má zároveň největší instalovanou kapacitu elektrolyzérů na světě.
Přečíst článek

Nejvíce energie v EU vyprodukuje jádro, největší instalovaný výkon přitom připadá na větrné elektrárny

Česká vláda v říjnu schválila národní klimaticko-energetický plán. Podle toho má podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě do roku 2030 stoupnout ze současných 18 % na 30 %. Vláda také potvrdila odklon od uhlí do roku 2033. Aby zůstaly členské státy EU v souladu s celounijními dekarbonizačními cíli, musejí zásadně transformovat svůj energetický mix a udělat z „čistých“ zdrojů pilíře nové energetiky. To je i v souladu se závazky států, které se účastnily klimatické konference COP 28. Jaké výhody a nevýhody s sebou jednotlivé zdroje energie přinášejí, porovnává Evropa v datech na základě několika vybraných aspektů, jako jsou technické parametry nebo společenské a environmentální dopady. Fosilní zdroje, které se umisťují nejhůře ohledně produkce emisí, naopak představují snadno řiditelnou jistotu, podobně jako biomasa, která je ale extrémně náročná na spotřebu vody.
Přečíst článek

Perlátor a jiné dostupné možnosti, které zlepší vaše ESG skóre

Implementovat ESG principy nemusí být vždy finančně a technicky náročné. To dokazuje například perlátor, vynález umožňující snížit spotřebu vody až o 85 %. Spoustu takových drobných, ale velmi efektivních řešení lze využít například pro úsporu vody či elektrické energie. Další možností je využít služeb specialisty, například Moravskoslezského inovačního centra, jež se specializuje na pomoc v udržitelnosti malým a středním podnikům.
Přečíst článek
Odebírat newsletter