Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quisquam, earum! Quia culpa delectus, accusantium doloribus repellendus officia tempore vero repellat! Porro dolore officia provident quasi aliquam aut odio sequi aliquid.

Téma: EU

42 % Čechů má nefunkční mobil v šuplíku. Jak mohou firmy přispět k omezení produkce elektroodpadu?

Češi schovávají nefunkční mobilní telefony do šuplíků místo jejich recyklace a stovky tisíc jich vyhodí do směsného odpadu. Průzkum agentury Ipsos pro Remobil odhalil, že přibližně dvě pětiny Čechů mají doma v průměru dva staré telefony, které nevyužívají. Současně zvyšují množství elektroodpadu tím, že si nejčastěji kupují nový telefon každý druhý až třetí rok. Mobily přitom obsahují celou řadu kovů, jejichž těžba zatěžuje životní prostředí a které lze recyklovat. Otevírá se tak prostor pro prodejce a výrobce elektroniky, ti by totiž v rámci odpovědnosti za prodaný/vyrobený produkt měli umožnit jeho recyklaci. Jak ale ukazuje zkušenost T-Mobile, to mnohdy samo o sobě nestačí a je potřeba přejít do aktivní komunikace a osvěty společnosti, které budou lidi k recyklaci motivovat.
Přečíst článek

Většina vodíku pochází z fosilních paliv, do budoucna bude ale zeleným palivem

Vodík doplní evropský energetický mix. Do roku 2030 ho chce Evropa produkovat až deset milionů tun, a to s minimálními emisemi. V polovině února byla schválena státní podpora pro vodíkové projekty až ve výši 6,9 miliard eur v sedmi evropských zemích, Česko mezi nimi nicméně chybí. Tradičně uhelné české regiony ale sází na vodík jako na technologii, která může pomoci rozvoji obnovitelných zdrojů: na Ústecku vzniká vodíková laboratoř, v Moravskoslezském kraji pak první „vodíkové údolí”. Globálnímu vodíkovému trhu ale dominuje Čína, která se soustředí na praktické využití a má zároveň největší instalovanou kapacitu elektrolyzérů na světě.
Přečíst článek

Dekarbonizace jako záruka lepší konkurenceschopnosti firem. Ke snižování uhlíkové stopy pomohou evropské dotace.

Doby, kdy se vykazování udržitelnosti ve firmě týkalo pouze velkých korporací, jsou za námi. Investoři a nadnárodní firmy v rámci ESG monitorují udržitelné aktivity i u svých partnerů a dodavatelů. Zavedení udržitelné strategie se tak stává i pro malé a střední podniky nutností, pokud se chtějí začlenit do dodavatelského řetězce a získat konkurenční výhodu. Klíčovým prvkem v rámci ESG strategií je dekarbonizace. Financovat dekarbonizační opatření pomohou i evropské dotace. V dubnu bude spuštěn program Úspora energie, který nabídne až 5 miliard korun a chystají se i dotace na fotovoltaiku.
Přečíst článek

Taxonomie EU: Jak připravit firmu na nové povinnosti?

Evropská unie zavádí nové regulační požadavky na vykazování udržitelnosti, známé jako EU Taxonomie. Zatímco některé společnosti již soulad svých činností s taxonomií vykazují, jiné se potýkají s nedostatkem dat a komplexitou nových požadavků. Jak jsou společnosti na taxonomii připraveny, ukazuje nový průzkum poradenské společnosti EY. V článku se dále dozvíte kde čerpat důležité informace o taxonomii, jaké jsou její kořeny, jak s vykazováním dle taxonomie začít i jak spolu souvisí taxonomie a CSRD.
Přečíst článek

Evropa zavedla uhlíkové clo pro třetí země. Co to pro firmy znamená?

Evropský mechanismus uhlíkového vyrovnávání na hranicích (CBAM) vstoupil 1. října do přechodné fáze. Představuje klíčový nástroj EU v boji proti uhlíkovým emisím a tvoří jeden z hlavních pilířů legislativního balíčku „Fit for 55“. Má vyrovnat ceny uhlíku mezi domácími a importovanými produkty. V článku vysvětlíme, jak bude CBAM fungovat, jaké změny přinese reforma evropského systému obchodování s emisními povolenkami i jaký je rozdíl mezi evropským uhlíkovým clem a systémem emisních povolenek.
Přečíst článek
Odebírat newsletter