Téma: GHG Protocol

Uhlíková stopa: Scope 3 může zahrnovat přes 90 % emisí firmy

Environmentální odpovědnost firem se neobejde bez měření uhlíkové stopy. Problém může nastat, pokud firma chce znát nejen své přímé emise, ale také ty, které spadají do tzv. Scope 3. Takové emise jsou nejobtížněji měřitelné, ale zároveň obvykle tvoří největší část uhlíkové stopy společnosti. Co je uhlíková stopa, kdo ji zanechává, jak se dělí a proč je důležité ji sledovat? Nejen to se dozvíte v našem článku. Pokud si nevíte rady s měřením uhlíkové stopy ve vaší firmě, pomoci mohou i nové semináře s odborníky z EnviTrail a Asociace udržitelného podnikání.
Přečíst článek

Seriál „CO2 stopa“: Díl 4. – Uhlíková stopa měst a obcí

Problematiku uhlíkové stopy vnímáme především v kontextu firem, na něž přímo dopadá směrnice CSRD. Protože se Česká republika zavázala stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální ekonomikou, může se stát, že povinnost reportovat uhlíkovou stopu budou mít i jednotlivé municipality. Vysvětlíme, proč by se města a obce měly uhlíkovou stopou zabývat a jaké to pro ně přináší výhody a příležitosti a ukážeme, kde už se obce na reporting připravují.
Přečíst článek

Seriál „CO2 stopa“: Díl 3. – Strašák jménem scope 3

Jak měřit přímé emise a kde získat informace o emisích z výroby elektřiny firmy už často vědí. Jak ale změřit emise, na které firma nemá přímý vliv? Ve třetím díle seriálu CO2 stopa vysvětlíme, jaké emise se počítají v rámci tzv. scope 3. Dozvíte se, jak postupovat, chcete-li začít měřit nepřímé emise a přidáme několik tipů, jak emise ve scope 3 účinně snižovat.
Přečíst článek

S klimatickou neutralitou opatrně

Je vaše firma klimaticky neutrální? Pravděpodobně nikoliv. Záleží samozřejmě na tom, jak moc benevolentně si klimatickou neutralitu zadefinujete, ale se současnými technologiemi lze v ČR skutečné uhlíkové neutrality dosáhnout jen velmi těžko.
Přečíst článek

S ESG reportingem by firmám pomohl věrohodný skóring

Podle studie Ernst & Young existuje v oblasti ESG na 600 reportovacích standardů. Směrnice CSRD a Evropské standardy pro vykazování udržitelnosti (ESRS) metodiky sjednotí a firmy tak budou (nejen) přesně vědět, kde mohou svou péči o udržitelnost zlepšit. Vycházet budou především ze standardu Global Reporting Initiative (GRI), který se však musí ještě zbavit dvou zásadních překážek – sjednocení měření uhlíkové stopy a zjednodušení reportování pro malé a střední firmy.
Přečíst článek
Odebírat newsletter