Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quisquam, earum! Quia culpa delectus, accusantium doloribus repellendus officia tempore vero repellat! Porro dolore officia provident quasi aliquam aut odio sequi aliquid.

Téma: Klima

Dekarbonizace jako záruka lepší konkurenceschopnosti firem. Ke snižování uhlíkové stopy pomohou evropské dotace.

Doby, kdy se vykazování udržitelnosti ve firmě týkalo pouze velkých korporací, jsou za námi. Investoři a nadnárodní firmy v rámci ESG monitorují udržitelné aktivity i u svých partnerů a dodavatelů. Zavedení udržitelné strategie se tak stává i pro malé a střední podniky nutností, pokud se chtějí začlenit do dodavatelského řetězce a získat konkurenční výhodu. Klíčovým prvkem v rámci ESG strategií je dekarbonizace. Financovat dekarbonizační opatření pomohou i evropské dotace. V dubnu bude spuštěn program Úspora energie, který nabídne až 5 miliard korun a chystají se i dotace na fotovoltaiku.
Přečíst článek

Přeprava zemního plynu přes oceán do Česka produkuje více než 100násobek emisí oproti přepravě uhlí

Při dopravě amerického zemního plynu do Česka vznikne přibližně 132 g CO2e na přepravený kilogram plynu, zatímco při dopravě kila uhlí do české elektrárny unikne do atmosféry 0,2–9 g CO2e, tedy více než 100krát méně. Dopravu a těžbu plynu navíc doprovází úniky, podle některých odhadů totiž do ovzduší uniká až desetina celkově vytěženého zemního plynu, přičemž se jedná o metan, který má z hlediska skleníkového efektu mnohonásobně horší dopad než oxid uhličitý. Naopak při spalování více emisí produkuje uhlí. Z dlouhodobého hlediska se jako nejlepší volba jeví mix obnovitelných zdrojů a jádra, kde problém emisí ze spalování odpadá. 
Přečíst článek

Nejvíce energie v EU vyprodukuje jádro, největší instalovaný výkon přitom připadá na větrné elektrárny

Česká vláda v říjnu schválila národní klimaticko-energetický plán. Podle toho má podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě do roku 2030 stoupnout ze současných 18 % na 30 %. Vláda také potvrdila odklon od uhlí do roku 2033. Aby zůstaly členské státy EU v souladu s celounijními dekarbonizačními cíli, musejí zásadně transformovat svůj energetický mix a udělat z „čistých“ zdrojů pilíře nové energetiky. To je i v souladu se závazky států, které se účastnily klimatické konference COP 28. Jaké výhody a nevýhody s sebou jednotlivé zdroje energie přinášejí, porovnává Evropa v datech na základě několika vybraných aspektů, jako jsou technické parametry nebo společenské a environmentální dopady. Fosilní zdroje, které se umisťují nejhůře ohledně produkce emisí, naopak představují snadno řiditelnou jistotu, podobně jako biomasa, která je ale extrémně náročná na spotřebu vody.
Přečíst článek

Třetinu území Česka trápí sucho. Snižují se i stavy spodních vod

Vody v řekách ubývá a v poslední době se snižují i stavy spodních vod. Ty přitom mimo jiné představují důležitý zdroj pitné vody. Poukazují na to data Českého hydrometeorologického ústavu. Například hodnota indikátoru standardizované měsíční vydatnosti pramenů, tzv. VAL, poklesla za posledních 10 let u hlubokých vrtů o 127 %. Podle některých modelů v budoucnu sice může více pršet, srážky ale budou nerovnoměrné, a především v důsledku oteplování vzroste výpar. Ten byl například mezi lety 2015 až 2019 o 17 % nad dlouhodobým průměrem. S tímto problémem mohou pomoci vědecké projekty jako Chytrá krajina, ale i sukcese či bobři.
Přečíst článek

Platforma Flowbox ušetřila v provozu BAUMRUK & BAUMRUK 34 % nákladů na energie

Efektivní řízení energetických toků v provozu dokáže firmám ušetřit značnou část nákladů. Díky instalaci autonomní platformy, která sjednotila správu energetických toků, ušetřil průmyslový závod BAUMRUK & BAUMRUK 40 % nákladů na osvětlení a až 86 % nákladů na topení. Celkové náklady firmy na energie se snížily o 34 % a to často díky drobným změnám. Přečtěte si, jak lze díky efektivnímu řízení platit méně, využívat dostupné zdroje a zvýšit si své ESG skóre.
Přečíst článek
Odebírat newsletter