Téma: Legislativa

Aktuálně o návrhu Omnibus: Počet povinně reportujících firem může klesnout o 80 %

Evropská komise představila návrh na revizi reportingových povinností pro firmy, který zásadně mění pravidla vykazování nefinančních informací i odpovědnosti firem za dodavatelské řetězce. Dle tzv. Omnibus package se počet firem podléhajících povinnému reportingu může snížit o 80 %. Přísná kontrola podmínek práce se zúží jen na přímé dodavatele a pro některé společnosti by měla být povinnost zveřejňovat informace stran ESG odložena až na rok 2028. Zatímco podnikatelé vítají snížení administrativní zátěže, investoři a další organizace varují před oslabením transparentnosti a odpovědnosti firem. Co přesně návrh znamená a jaké budou jeho dopady?
Přečíst článek

Velký přehled směrnice CSRD pro rok 2025: Co se chystá v Česku i v EU a jak se připravit?

Od roku 2025 se firmy v Evropské unii, včetně těch českých, budou muset řídit novými požadavky ESG reportingu zavedenými směrnicí CSRD. Ta přináší přísnější pravidla ohledně transparentnosti a udržitelnosti, která mají za cíl zlepšit odpovědnost firem ve vztahu k životnímu prostředí, společnosti a správnímu řízení. V Česku se do zákona propsala dosud pouze část směrnice, další aktualizace zákona účetnictví teprve prochází legislativním procesem. Na evropské úrovni se navíc jedná o možném zjednodušení pravidel v rámci tzv. Omnibus package. Dopadne povinnost nefinančního reportingu i na vaši firmu a máte se už nyní chystat na změnu pravidel?
Přečíst článek

Podpoří chystané legislativní změny zdraví na pracovišti?

V roce 2025 s největší pravděpodobností začne platit několik legislativních změn, které mohou ovlivnit nejen zdraví zaměstnanců, ale také fungování firem. Novela zákona o daních z příjmů (č. 586/1992 Sb., § 6, odst. 9d) od 1. 1. 2025 zvyšuje daňový limit na zdravotní benefity. Novela zákona o specifických zdravotních službách (č. 373/2011 Sb.) má zavést Programy podpory zdraví – půjde ale ve Sněmovně teprve do prvního čtení.
Přečíst článek

Audit ESG reportu: Firmy by se měly zaměřit na klíčová témata

S rostoucími požadavky na nefinanční reporting se pro mnoho firem stává ověření ESG zprávy novou realitou. V souvislosti se směrnicí CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) se bude ověřování údajů o udržitelnosti týkat tisíců podniků v celé EU. Jak audit ESG zpráv probíhá? Kdo ho může provádět? A jak se na něj správně připravit? Odpovědi na tyto otázky zazněly na odborném workshopu Asociace udržitelného podnikání AUP HUB na téma CSRD Reporting & Auditing, kde své zkušenosti sdíleli Alexander Schlossberger, audit director, a Matouš Pinkava, manažer ESG advisory z BDO.
Přečíst článek

Podcast: „Nechceme automobilky trestat. Měřit emise v tříletém cyklu by byl dobrý kompromis.“

Evropský autoprůmysl čelí zásadním změnám, které ovlivní jeho budoucnost. Do roku 2035 by měly všechny automobily přestat produkovat emise, přičemž už do roku 2030 se očekává jejich snížení o 55 % u osobních aut a 50 % u dodávek. Automobilky, které nesplní průběžné limity, riskují sankce. Jaké politické návrhy vznikají na základě jednání s automobilkami? Budou posunuty termíny, zavedeny pokuty, nebo přijde uvolnění pravidel? O těchto otázkách mluvil europoslanec Luděk Niedermayer v novém díle svého podcastu s šéfredaktorkou portálu CSRD.cz Kateřinou Novotnou.
Přečíst článek
Odebírat newsletter