CSRD.cz se mění na Byznys a udržitelnost

Téma: Legislativa

Diverzita jako znak stabilních pracovních týmů. Konference ukázala, jak přetavit hendikep v přínos

Konference „Zaměstnávání lidí s hendikepem“, která se konala 3. června v sídle Kooperativy, ukázala, že inkluzivní přístup není jen otázkou empatie, ale také výkonu a stability týmů. Jak se dozvíte v této reportáži, mezi řečníky nechyběla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, která mimo jiné vyzvala ke změně systému podpory, nebo Zdeněk Bumbálek z Transkript online, který ukázal, že hendikep může být i profesní výhodou. Datové pozadí dodal průzkum ústavu STEM poukazující na přetrvávající stereotypy ve vnímání lidí s hendikepem. Inspirativní případy dobré praxe od kavárny Mezi řádky po balicí linku LEGO Žolík doplnila inspirativní panelová debata i emotivní ukázka z filmu Neporazitelní, který jde do kin v listopadu. Přes veškeré výzvy konference potvrdila, že změna možná je – a často přináší více, než čekáme.
Přečíst článek

Ze 400 tisíc Čechů s hendikepem pracuje méně než polovina. Konference Zaměstnávání lidí s hendikepem dláždí firmám cestu k inkluzi

V Česku žije přes 400 tisíc lidí s hendikepem v produktivním věku, ale pracovní uplatnění má méně než polovina z nich. Většina firem přitom stále volí cestu výplaty povinné „invalidní daně“ nebo náhradního plnění, místo aby přímo zaměstnávaly lidi se zdravotním omezením. Konference „Zaměstnávání lidí s hendikepem“, která se uskuteční v úterý 3. června v sídle Kooperativy v Karlíně, má za cíl ukázat, že inkluze ve firmách není jen zákonnou povinností, ale i příležitostí k větší rozmanitosti, lidskosti a odolnosti firemních týmů.
Přečíst článek

Aktuálně o návrhu Omnibus: Počet povinně reportujících firem může klesnout o 80 %

Evropská komise představila návrh na revizi reportingových povinností pro firmy, který zásadně mění pravidla vykazování nefinančních informací i odpovědnosti firem za dodavatelské řetězce. Dle tzv. Omnibus package se počet firem podléhajících povinnému reportingu může snížit o 80 %. Přísná kontrola podmínek práce se zúží jen na přímé dodavatele a pro některé společnosti by měla být povinnost zveřejňovat informace stran ESG odložena až na rok 2028. Zatímco podnikatelé vítají snížení administrativní zátěže, investoři a další organizace varují před oslabením transparentnosti a odpovědnosti firem. Co přesně návrh znamená a jaké budou jeho dopady?
Přečíst článek

Velký přehled směrnice CSRD pro rok 2025: Co se chystá v Česku i v EU a jak se připravit?

Od roku 2025 se firmy v Evropské unii, včetně těch českých, budou muset řídit novými požadavky ESG reportingu zavedenými směrnicí CSRD. Ta přináší přísnější pravidla ohledně transparentnosti a udržitelnosti, která mají za cíl zlepšit odpovědnost firem ve vztahu k životnímu prostředí, společnosti a správnímu řízení. V Česku se do zákona propsala dosud pouze část směrnice, další aktualizace zákona účetnictví teprve prochází legislativním procesem. Na evropské úrovni se navíc jedná o možném zjednodušení pravidel v rámci tzv. Omnibus package. Dopadne povinnost nefinančního reportingu i na vaši firmu a máte se už nyní chystat na změnu pravidel?
Přečíst článek
Odebírat newsletter