Téma: Odpadové hospodářství

Sběr pneumatik, elektroniky či oleje: kolektivní systémy jako klíč k udržitelnější budoucnosti

Kolektivní systémy přispívají k efektivnímu nakládání s odpady a snižují zátěž pro obce i zpracovatele. Například systém pro zpětný odběr pneumatik od společnosti ELTMA zajišťuje 4000 sběrných míst po celé republice, občanům nabízí bezplatný odběr starých pneumatik a obcím úsporu několik milionů korun ročně. Stejně důležitý je i sběr dalších surovin, například kuchyňských olejů. Ty často končí v kanalizaci, což vede k jejímu ucpávání a náklady na opravu se projeví v cenách vodného a stočného. Právě kolektivní systémy pomáhají těmto situacím předcházet a šetří tak náklady na řešení škod a současně sbírají odpad, který se může stát zdrojem. Díky organizacím kolektivního sběru, jako je ELTMA, se každoročně daří ušetřit značné částky a efektivněji nakládat s odpady.
Přečíst článek

Pojem ESG dobře znají jen 4 % Čechů, posoudit společenskou odpovědnost firem umí každý čtvrtý

Za udržitelné spotřebitele se považují dvě třetiny Čechů, jen 14 % se však přiznává k ochotě žít udržitelně i za cenu toho, že si připlatí a sníží svůj komfort. V praxi zůstává nejhojněji provozovanou udržitelnou aktivitou Čechů třídění odpadu v domácnosti, věnují se mu tři čtvrtiny dotázaných. Zároveň se v roce 2023 meziročně snížil podíl lidí, pro které je jednoduché se vyznat v tom, které společnosti se chovají odpovědně – z 28 na 24 %. Pouhá 4 % respondentů znají dobře pojem ESG.
Přečíst článek

Případová studie: Nová „Zero Waste“ norma by se v budoucnu mohla stát standardem, říká auditorka TÜV SÜD

Snižování odpadu je nezbytným krokem k ochraně naší planety. Řada firem hledá cesty, jak k tomuto cíli přispět. Obecné závazky jsou však bez řádné kontroly pouhou proklamací. Odborníci ze společnosti TÜV SÜD se proto podíleli na vývoji normy, podle které je nyní možno nezávisle ověřovat, zda firmy své závazky skutečně plní. Poprvé na světě byla nová norma DIN SPEC 91436 – ZERO WASTE využita při auditu společnosti Lidl Česká republika.
Přečíst článek

Obalového odpadu v Evropě přibývá. Vratné obaly nemusí být vždy zelenější, velkou roli hraje i délka dopravního řetězce

Jednou z podstatných oblastí, se kterou si lidstvo musí poradit na cestě k udržitelnější budoucnosti, jsou obaly. Podle Eurostatu došlo za rok 2021 k největšímu nárůstu obalového odpadu za deset let, v rámci EU ho na jednoho obyvatele připadlo 188,7 kilogramů, což je o téměř 11 kilogramů více než v roce předchozím. Až 40 % představoval odpad z obalů z papíru nebo kartonu, druhou příčku zaujaly s 19 % plasty. Současně s produkcí nicméně rostl také podíl zrecyklovaných obalů na hlavu, který od roku 2010 stoupl o 22 %. Ve snaze snížit uhlíkovou stopu se jako řešení nabízejí znovuvyužitelné obaly, ale ani ty nejsou samospásným řešením. Za určitých podmínek, jako jsou dlouhé přepravní vzdálenosti, životnímu prostředí úlevu nepřinášejí.
Přečíst článek

Popularita cirkulární ekonomiky se během posledních pěti let ztrojnásobila, podíl znovuvyužitých materiálů ale světově
klesl o 21 %

V posledních pěti letech se cirkulární ekonomika stala středem zájmu, avšak nový report od Circle Economy Foundation odhaluje, že skutečný stav ekonomiky tomu neodpovídá. Navzdory zvýšené pozornosti klesl od roku 2018 podíl znovuvyužitých materiálů o 21 %, což poukazuje na to, že ekonomika se stává méně cirkulární. Příčinou může být rychle rostoucí konzum, který převyšuje kapacity pro recyklaci. EU se nicméně daří udržet mírný růst v recyklaci materiálů, zatímco Česká republika dokonce zdvojnásobila svůj podíl recyklovaného materiálu od roku 2010.
Přečíst článek
Odebírat newsletter