Téma: Předpisy

Aktuálně o návrhu Omnibus: Počet povinně reportujících firem může klesnout o 80 %

Evropská komise představila návrh na revizi reportingových povinností pro firmy, který zásadně mění pravidla vykazování nefinančních informací i odpovědnosti firem za dodavatelské řetězce. Dle tzv. Omnibus package se počet firem podléhajících povinnému reportingu může snížit o 80 %. Přísná kontrola podmínek práce se zúží jen na přímé dodavatele a pro některé společnosti by měla být povinnost zveřejňovat informace stran ESG odložena až na rok 2028. Zatímco podnikatelé vítají snížení administrativní zátěže, investoři a další organizace varují před oslabením transparentnosti a odpovědnosti firem. Co přesně návrh znamená a jaké budou jeho dopady?
Přečíst článek

Podpoří chystané legislativní změny zdraví na pracovišti?

V roce 2025 s největší pravděpodobností začne platit několik legislativních změn, které mohou ovlivnit nejen zdraví zaměstnanců, ale také fungování firem. Novela zákona o daních z příjmů (č. 586/1992 Sb., § 6, odst. 9d) od 1. 1. 2025 zvyšuje daňový limit na zdravotní benefity. Novela zákona o specifických zdravotních službách (č. 373/2011 Sb.) má zavést Programy podpory zdraví – půjde ale ve Sněmovně teprve do prvního čtení.
Přečíst článek

ESG report v 5 krocích: Díl 4. – Ověření externím auditorem

Ve čtvrtém díle seriálu ESG report v 5 krocích představujeme téma auditu. Směrnice CSRD totiž kromě samotných požadavků na vykazování nefinančních informací zavádí také přísná pravidla na ověření údajů uvedených ve zprávách o udržitelnosti. Auditoři zatím budou pracovat na ověření údajů s omezenou jistotou, od roku 2028 ale přejdou na úroveň přiměřené jistoty. Cílem auditu je zejména prověřit soulad údajů s ESRS standardy, postup při identifikaci rizik a příležitostí, sběru dat či označování zpráv. Jak se na audit připravit a na co si dávat při sběru dat pozor, se dočtete v novém článku od ESG konzultantky Pavlíny Al-Madhagi.
Přečíst článek

ESG report v 5 krocích: Díl 3. – Jak sestavit zprávu: struktura a formát

Sestavit zprávu podle standardů ESRS není snadné – počítejte s tím, že to může zabrat až 300 hodin. Tyto standardy mají jasně danou strukturu a také přísné požadavky na kvalitu dat. Data musí být přehledná, přesná a hlavně ověřitelná. Od roku 2026 bude navíc nutné informace zveřejňovat ve strojově čitelném formátu XHTML. Třetí díl seriálu 5 kroků k ESG reportu z pera ESG konzultantky Pavlíny Al-Madhagi, pro vás shrnuje, jak sestavit zprávu dle evropských standardů ESRS a na co při tom nezapomenout.
Přečíst článek

ESG report v 5 krocích: Díl 2. – Sběr a zpracování dat: jak se vyhnout nejčastějším chybám

Sběr a zpracování dat pro ESG reporting přináší celou řadu výzev. Většina firem se potýká s nespolehlivostí či nekonzistencí dat. Problémy často způsobují nejen různorodé formáty či účely sběru dat, ale také absence standardizovaných procesů. Nedostatek vhodných nástrojů a časová náročnost celého procesu mohou významně brzdit efektivitu sběru a zpracování dat. Proto je pro přesné a transparentní vykazování dar klíčové zavedení robustních auditovatelných systémů a kvalitního školení zaměstnanců. Moderní ESG nástroje mohou celý proces zefektivnit a snížit chybovost. Další díl seriálu 5 kroků k ESG reportu z pera konzultantky Pavlíny Al-Madhagi, pro vás shrnuje druhou fázi přípravy ESG reportu a sice jak se připravit na sběr dat dle evropských standardů.
Přečíst článek
Odebírat newsletter