Téma: Předpisy

Podpoří chystané legislativní změny zdraví na pracovišti?

V roce 2025 s největší pravděpodobností začne platit několik legislativních změn, které mohou ovlivnit nejen zdraví zaměstnanců, ale také fungování firem. Novela zákona o daních z příjmů (č. 586/1992 Sb., § 6, odst. 9d) od 1. 1. 2025 zvyšuje daňový limit na zdravotní benefity. Novela zákona o specifických zdravotních službách (č. 373/2011 Sb.) má zavést Programy podpory zdraví – půjde ale ve Sněmovně teprve do prvního čtení.
Přečíst článek

ESG report v 5 krocích: Díl 4. – Ověření externím auditorem

Ve čtvrtém díle seriálu ESG report v 5 krocích představujeme téma auditu. Směrnice CSRD totiž kromě samotných požadavků na vykazování nefinančních informací zavádí také přísná pravidla na ověření údajů uvedených ve zprávách o udržitelnosti. Auditoři zatím budou pracovat na ověření údajů s omezenou jistotou, od roku 2028 ale přejdou na úroveň přiměřené jistoty. Cílem auditu je zejména prověřit soulad údajů s ESRS standardy, postup při identifikaci rizik a příležitostí, sběru dat či označování zpráv. Jak se na audit připravit a na co si dávat při sběru dat pozor, se dočtete v novém článku od ESG konzultantky Pavlíny Al-Madhagi.
Přečíst článek

ESG report v 5 krocích: Díl 3. – Jak sestavit zprávu: struktura a formát

Sestavit zprávu podle standardů ESRS není snadné – počítejte s tím, že to může zabrat až 300 hodin. Tyto standardy mají jasně danou strukturu a také přísné požadavky na kvalitu dat. Data musí být přehledná, přesná a hlavně ověřitelná. Od roku 2026 bude navíc nutné informace zveřejňovat ve strojově čitelném formátu XHTML. Třetí díl seriálu 5 kroků k ESG reportu z pera ESG konzultantky Pavlíny Al-Madhagi, pro vás shrnuje, jak sestavit zprávu dle evropských standardů ESRS a na co při tom nezapomenout.
Přečíst článek

ESG report v 5 krocích: Díl 2. – Sběr a zpracování dat: jak se vyhnout nejčastějším chybám

Sběr a zpracování dat pro ESG reporting přináší celou řadu výzev. Většina firem se potýká s nespolehlivostí či nekonzistencí dat. Problémy často způsobují nejen různorodé formáty či účely sběru dat, ale také absence standardizovaných procesů. Nedostatek vhodných nástrojů a časová náročnost celého procesu mohou významně brzdit efektivitu sběru a zpracování dat. Proto je pro přesné a transparentní vykazování dar klíčové zavedení robustních auditovatelných systémů a kvalitního školení zaměstnanců. Moderní ESG nástroje mohou celý proces zefektivnit a snížit chybovost. Další díl seriálu 5 kroků k ESG reportu z pera konzultantky Pavlíny Al-Madhagi, pro vás shrnuje druhou fázi přípravy ESG reportu a sice jak se připravit na sběr dat dle evropských standardů.
Přečíst článek

Evropská komise ustoupila: implementace nařízení o odlesňování EUDR bude odložena o rok. Co dál?

Na začátku října Evropská komise oznámila odložení účinnosti Evropského nařízení o odlesňování (EU Deforestation Regulation, EUDR), která měla původně nabýt účinnosti 30. prosince tohoto roku. Tento zákon má zabránit uvedení produktů spojených s odlesňováním, jako jsou palmový olej, sója nebo dřevo, na evropský trh. Odložení následuje po silném mezinárodním tlaku, zejména ze strany rozvojových zemí, které regulaci považují za diskriminační vůči jejich ekonomickým zájmům. Nyní o osudu EUDR bude rozhodovat Evropský parlament.
Přečíst článek
Odebírat newsletter