Téma: Předpisy

Seriál „CO2 stopa“: Díl 1. – Nebojte se transparentně komunikovat výsledky

Pohledem z praxe v novém seriálu přiblížíme některá, možná i trochu kontroverzní, témata spojená s uhlíkovou stopou, tedy jednou z částí skládačky ESG metodiky. V úvodním díle se zaměříme na úplně první krok, který reportování uhlíkové stopy předchází. Vysvětlíme, proč by se firmy neměly bát transparentně komunikovat výsledky svého CO₂ auditu. Firmy sice často ukazují některé své aktivity v problematice omezování uhlíkové stopy, ale přesná čísla veřejně sdělit nechtějí. Bojí se totiž srovnávání s konkurencí, ačkoli často srovnávají „jablka s hruškami“. 
Přečíst článek

Seriál „Governance“: Díl 3. – Řízení vztahů s dodavateli

Vztahy s dodavateli a jejich řízení jsou jedním ze šesti hlavních témat v oblasti Governance, které jsou upraveny v rámci standardů pro nefinanční reporting (European Sustainability Reporting Standards; ESRS, verze z listopadu 2022; k tomu viz blíže např. zde). V tomto díle seriálu se zaměříme na informace, které budou podniky povinny reportovat v rámci požadavku G1-2 – Řízení vztahů s dodavateli.
Přečíst článek

Evropská cesta k udržitelnosti

Evropa se zavázala být do roku 2050 klimaticky neutrální. Může se to zdát jako ambiciózní cíl, nepřišel ale jako blesk z čistého nebe, směřujeme k němu už téměř 20 let. V tomto článku vám přinášíme stručný přehled iniciativ a politických rozhodnutí, které vedly k tomu, že se dnes EU pasuje do role světového klimatického lídra. Jejich stopa začíná nejpozději v roce 2005.
Přečíst článek

Co přináší Fit for 55?

Kromě směrnic a nařízení s přímým dopadem na nefinanční reporting jsou pro udržitelnost firem podstatné i další legislativní akty. Za zmínku stojí především ty, které vznikly pod hlavičkou sdělení Fit for 55. Mohou mít totiž na činnost firem podstatný vliv – ať už v rámci emisních norem, využívání půdy, obnovitelných zdrojů nebo energetické účinnosti. Sdělení Fit for 55 obsahuje celou řadu konkrétních legislativních návrhů a další podpůrné nástroje a strategie. Níže vám přinášíme jejich přehled.
Přečíst článek

Zelené dluhopisy – financování budoucnosti

Zelené dluhopisy jsou relativně novou formou udržitelného investování. Od ostatních dluhopisů se na první pohled nijak neliší, ale pro emitenty i investory je rozdíl zásadní: účelem jejich vydávání je totiž financování tzv. zelených projektů. Emitenti skrze ně deklarují vůči investorské i laické veřejnosti svůj závazek podílet se na podpoře udržitelnosti a přispět k dosažení environmentálně prospěšných cílů. Na to slyší velcí investoři (investiční banky, fondy apod.), kteří do takových bohulibých činností chtějí vložit peníze a profilovat se udržitelně i vůči svým klientům, kterým následně zelený produkt nabídnou.
Přečíst článek
Odebírat newsletter