Téma: Recyklace

Sběr pneumatik, elektroniky či oleje: kolektivní systémy jako klíč k udržitelnější budoucnosti

Kolektivní systémy přispívají k efektivnímu nakládání s odpady a snižují zátěž pro obce i zpracovatele. Například systém pro zpětný odběr pneumatik od společnosti ELTMA zajišťuje 4000 sběrných míst po celé republice, občanům nabízí bezplatný odběr starých pneumatik a obcím úsporu několik milionů korun ročně. Stejně důležitý je i sběr dalších surovin, například kuchyňských olejů. Ty často končí v kanalizaci, což vede k jejímu ucpávání a náklady na opravu se projeví v cenách vodného a stočného. Právě kolektivní systémy pomáhají těmto situacím předcházet a šetří tak náklady na řešení škod a současně sbírají odpad, který se může stát zdrojem. Díky organizacím kolektivního sběru, jako je ELTMA, se každoročně daří ušetřit značné částky a efektivněji nakládat s odpady.
Přečíst článek

Vlnitá lepenka jako udržitelný obalový materiál

Na jednoho člověka připadá průměrně 189 kilogramů obalů ročně. Právě obalový materiál je proto jednou z důležitých výzev, které musí společnost čelit na cestě k udržitelné budoucnosti. Existuje však udržitelné a recyklovatelné řešení, vhodné také pro skladování potravin, a to vlnitá lepenka, která produkuje až třikrát méně odpadu než plasty. Je složená primárně z papíru, v přírodě se tak bez problémů rozloží, a její celosvětová spotřeba proto postupně roste. Ve své výrobní hale ve Všetatech ji pro výrobu obalů využívá i česká pobočka společnosti THIMM.
Přečíst článek

Pojem ESG dobře znají jen 4 % Čechů, posoudit společenskou odpovědnost firem umí každý čtvrtý

Za udržitelné spotřebitele se považují dvě třetiny Čechů, jen 14 % se však přiznává k ochotě žít udržitelně i za cenu toho, že si připlatí a sníží svůj komfort. V praxi zůstává nejhojněji provozovanou udržitelnou aktivitou Čechů třídění odpadu v domácnosti, věnují se mu tři čtvrtiny dotázaných. Zároveň se v roce 2023 meziročně snížil podíl lidí, pro které je jednoduché se vyznat v tom, které společnosti se chovají odpovědně – z 28 na 24 %. Pouhá 4 % respondentů znají dobře pojem ESG.
Přečíst článek

Případová studie: Nová „Zero Waste“ norma by se v budoucnu mohla stát standardem, říká auditorka TÜV SÜD

Snižování odpadu je nezbytným krokem k ochraně naší planety. Řada firem hledá cesty, jak k tomuto cíli přispět. Obecné závazky jsou však bez řádné kontroly pouhou proklamací. Odborníci ze společnosti TÜV SÜD se proto podíleli na vývoji normy, podle které je nyní možno nezávisle ověřovat, zda firmy své závazky skutečně plní. Poprvé na světě byla nová norma DIN SPEC 91436 – ZERO WASTE využita při auditu společnosti Lidl Česká republika.
Přečíst článek

Trendy v udržitelnosti podle Pavlíny Louženské: materiálové inovace i zboží z druhé ruky

Pavlína Louženská je žena s velkým přesahem. Před lety založila vzdělávací platformu #Holkyzmarketingu, dnes má vlastní trendspottingovou agenturu TrendBrews. Sleduje trendy v mnoha různých oblastech i zeměpisných šířkách a o některé z trendů v udržitelnosti se tentokrát podělila se CSRD.cz. V článku se dočtete jak bude vypadat trh se spotřebním zbožím, módou nebo jak optimalizovat dodavatelský řetězec. Tentokrát se Pavlína zaměřila na technologie pro spotřebitele, na trendy kolem energetiky nebo mobility se podíváme někdy příště.
Přečíst článek
Odebírat newsletter