Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quisquam, earum! Quia culpa delectus, accusantium doloribus repellendus officia tempore vero repellat! Porro dolore officia provident quasi aliquam aut odio sequi aliquid.

Téma: Regulace

Začala transpozice CSRD do české legislativy

Dne 8. listopadu 2023 schválil Senát České republiky soubor daňových reforem, pro který se vžilo označení konsolidační balíček. Součástí toho je i Změna zákona o podnikání na kapitálovém trhu a Změna zákona o účetnictví. Změna zákona o účetnictví je první částí transpozice evropské směrnice o podávání zpráv o udržitelném podnikání (CSRD) do české legislativy. Přečtěte si, jaké konkrétní změny přináší.
Přečíst článek

Seriál „Jak na udržitelnost ve firmách“:
Díl 2. – Benefity a rizika ESG

V úvodním článku našeho seriálu jsme si řekli, jaký je udržitelný model podnikání a proč bychom se jím vůbec měli zabývat. Nastavení firemních procesů a strategie dle pravidel ESG s ohledem na evropský i globální kontext jsou nezbytné a určitě nejde jen o regulatorní a administrativní zátěž, jak si někteří myslí. Přináší i řadu pozitiv podnikatelům samotným. Jaké to jsou?
Přečíst článek

Rozcestník CSRD – užitečné zkratky a odkazy

V záplavě různých zkratek a nových legislativních opatření je poměrně obtížné se orientovat. Ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy jsme pro čtenáře našeho portálu CSRD.cz připravili jednoduchý rozcestník se základními termíny, zkratkami a platnou i připravovanou legislativou.
Přečíst článek

Povinnost nefinančního reportování: o rok více času

Směrnice o nefinančním reportování CSRD byla koncem června mírně pozměněna. Nejdůležitější informací pro firmy je nejspíše posunutí její platnosti. Evropská komise a Evropský parlament se totiž dohodly, že dají firmám na přípravy minimálně ještě rok. Střední a malé podniky získají na první report ještě více času a v některých případech budou moct reportovat až pro fiskální rok 2027.
Přečíst článek

Due diligence se bude vztahovat i na společnosti mimo EU

Evropská komise momentálně řeší přijetí směrnic, které by se měly zabývat dopady velkých společností na životní prostředí a lidská práva. Konkrétně se jedná o všechny velké společnosti a malé společnosti, které působí v sektorech s větším dopadem jako je zemědělství nebo textilní průmysl. Dále se jedná o společnosti sídlící sice mimo EU, ale s působností na unijním trhu. Směrnice by měly zpřehlednit právní povinnosti těchto společností, přičemž jejich nedodržení může být trestáno pokutou či proplacením odškodnění.
Přečíst článek
Odebírat newsletter