Téma: Social

Internet v chytrém telefonu a pokročilé digitální dovednosti. Celkem 74 % českých seniorů se technologiím nebrání

V zapojení do aktivního společenského života a odbourání osamělosti mohou podle odborníků seniorům pomoci digitální technologie. Jsou na ně ostatně připravení – čtvrtina z nich je ovládá na základní či pokročilé úrovni. Zájem jim také nechybí, jelikož 38 % českých seniorů spadá podle průzkumu T-Mobile mezi digitální nadšence, kteří jsou novým výzvám otevřeni. Dalších 36 % k nim přistupuje pragmaticky. Přestože je společnost často podceňuje, s technologiemi mají i bohaté zkušenosti, kterých každým rokem přibývá. Jen podíl seniorů připojených na internet se za posledních deset let zdvojnásobil. Velmi obtížně byste také hledali seniora bez mobilního telefonu, polovina z nich už také přešla z tlačítkových na dotykové. Tři čtvrtiny z nich mají přístup k nějakému druhu počítače, nejčastěji jde o laptop.
Přečíst článek

Lidé s hendikepem čelí při hledání práce předsudkům: výzkum porovnává situaci v Česku, Rakousku a na Slovensku

Nový projekt Ústavu empirických výzkumů STEM ve spolupráci s partnery z Rakouska a Slovenska ukazuje, že lidé se zdravotním postižením, zejména s tzv. neviditelnými hendikepy, čelí výrazným překážkám při hledání zaměstnání. Povinnost zaměstnávat 4 % osob se zdravotním postižením v Česku přitom plní jen 42 % firem. Ve firmách jsou ale často zakořeněny představy, že zaměstnávání lidí s hendikepem přináší velké dodatečné náklady. Problém se zaměstnáním uchazeče se specifickými potřebami ale může přijít už ve fázi samotného náboru. Pomoci může otevřené jednání.
Přečíst článek

Podpoří chystané legislativní změny zdraví na pracovišti?

V roce 2025 s největší pravděpodobností začne platit několik legislativních změn, které mohou ovlivnit nejen zdraví zaměstnanců, ale také fungování firem. Novela zákona o daních z příjmů (č. 586/1992 Sb., § 6, odst. 9d) od 1. 1. 2025 zvyšuje daňový limit na zdravotní benefity. Novela zákona o specifických zdravotních službách (č. 373/2011 Sb.) má zavést Programy podpory zdraví – půjde ale ve Sněmovně teprve do prvního čtení.
Přečíst článek

V Česku se zhoršují podmínky na pracovním trhu, může za to nízká flexibilita vedoucí k vysokým nerovnostem

V Česku se zhoršily podmínky pro zaměstnance na pracovním trhu, jejich úroveň odpovídá 10. nejhoršímu místu v rámci EU, přičemž ještě v roce 2022 se jednalo o 13. nejhorší místo, vyplývá to z analýzy Indexu prosperity a finančního zdraví. Situaci v tuzemsku zhoršuje nízká flexibilita, kvůli které zaměstnanci často nemají možnost zkráceného úvazku a rozhodovat o času a místu své práce. Toto ještě více prohlubuje současné nerovnosti na trhu, jelikož právě flexibilita pomáhá rodičům na mateřské/otcovské být alespoň částečně ekonomicky aktivními, díky čemuž po návratu do zaměstnání nemají o tolik nižší plat. Například jen polovina žen, která zůstala doma s dítětem a hledala práci, uspěla.
Přečíst článek
Odebírat newsletter