CSRD.cz se mění na Byznys a udržitelnost

Téma: Strategie

Odklad reportování udržitelnosti se firmám vyplatí brát jako prostor k optimalizaci procesů, nikoli jako důvod k vyčkávání

Evropský parlament schválil první část tzv. Omnibus package návrhu, který upravuje časový rámec pro implementaci klíčových ESG regulací. Sektorově specifické standardy ESRS (European Sustainability Reporting Standards) se nově posouvají z června 2024 na červen 2026. Stejně tak směrnice o náležité péči (CSDDD) bude zaváděna postupně, aby státy i firmy měly více času na přípravu. Tento krok sice dočasně zmírňuje tlak na plnění regulatorních požadavků, ale neznamená ústup od udržitelnosti. Právě naopak – poskytuje firmám strategický prostor pro lepší přípravu ESG strategie, přesnější práci s daty a možnost systematicky budovat dlouhodobou hodnotu.
Přečíst článek

CSRD v praxi: Co ukazuje první vlna vykazování?

Poradenská společnost EY vydala analýzu první vlny zpráv o udržitelnosti dle směrnice CSRD a evropských standardů ESRS. Jak si s úkolem reportovat poradilo 200 podniků napříč Evropou, se dozvíte v publikaci EY CSRD Barometer 2025. Ta mimo jiné ukazuje, že materiálními, tedy vykazovanými, tématy jsou pro firmy nejčastěji Změna klimatu (E1), Vlastní pracovní síla (S1) a Chování podniků (G1). Většina společností zohledňuje evropské standardy ESRS a zapracovává udržitelnost do své obchodní strategie. Analýza nicméně upozorňuje, že kvalita a struktura zpráv se často výrazně liší.
Přečíst článek

Firmy, které vsadily na ESG, dnes udávají směr. Klíčem je i kontinuální vzdělávání manažerů

Redukovat udržitelnost jen na povinnost vyplňovat reporty představuje poměrně krátkozraký přístup. Principy ESG totiž firmám pomáhají adekvátně reagovat na rizika, která přináší dnešní doba, ať už se jedná o přímé dopady klimatické změny, nebo třeba tlak investorů. Nadto otevírají cestu k inovacím a zvyšování profitability společnosti. To ukazuje i zkušenost, kdy firmy, které efektivně implementovaly ESG principy, se dnes stávají trendsettery. Tento proces se nicméně neobejde bez poctivého přístupu a investice do vzdělání ESG specialistů, ale i všech zaměstnanců firmy.
Přečíst článek

Diverzita jako znak stabilních pracovních týmů. Konference ukázala, jak přetavit hendikep v přínos

Konference „Zaměstnávání lidí s hendikepem“, která se konala 3. června v sídle Kooperativy, ukázala, že inkluzivní přístup není jen otázkou empatie, ale také výkonu a stability týmů. Jak se dozvíte v této reportáži, mezi řečníky nechyběla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, která mimo jiné vyzvala ke změně systému podpory, nebo Zdeněk Bumbálek z Transkript online, který ukázal, že hendikep může být i profesní výhodou. Datové pozadí dodal průzkum ústavu STEM poukazující na přetrvávající stereotypy ve vnímání lidí s hendikepem. Inspirativní případy dobré praxe od kavárny Mezi řádky po balicí linku LEGO Žolík doplnila inspirativní panelová debata i emotivní ukázka z filmu Neporazitelní, který jde do kin v listopadu. Přes veškeré výzvy konference potvrdila, že změna možná je – a často přináší více, než čekáme.
Přečíst článek

Ze 400 tisíc Čechů s hendikepem pracuje méně než polovina. Konference Zaměstnávání lidí s hendikepem dláždí firmám cestu k inkluzi

V Česku žije přes 400 tisíc lidí s hendikepem v produktivním věku, ale pracovní uplatnění má méně než polovina z nich. Většina firem přitom stále volí cestu výplaty povinné „invalidní daně“ nebo náhradního plnění, místo aby přímo zaměstnávaly lidi se zdravotním omezením. Konference „Zaměstnávání lidí s hendikepem“, která se uskuteční v úterý 3. června v sídle Kooperativy v Karlíně, má za cíl ukázat, že inkluze ve firmách není jen zákonnou povinností, ale i příležitostí k větší rozmanitosti, lidskosti a odolnosti firemních týmů.
Přečíst článek
Odebírat newsletter