CSRD.cz se mění na Byznys a udržitelnost

Téma: Udržitelnost

Odklad reportování udržitelnosti se firmám vyplatí brát jako prostor k optimalizaci procesů, nikoli jako důvod k vyčkávání

Evropský parlament schválil první část tzv. Omnibus package návrhu, který upravuje časový rámec pro implementaci klíčových ESG regulací. Sektorově specifické standardy ESRS (European Sustainability Reporting Standards) se nově posouvají z června 2024 na červen 2026. Stejně tak směrnice o náležité péči (CSDDD) bude zaváděna postupně, aby státy i firmy měly více času na přípravu. Tento krok sice dočasně zmírňuje tlak na plnění regulatorních požadavků, ale neznamená ústup od udržitelnosti. Právě naopak – poskytuje firmám strategický prostor pro lepší přípravu ESG strategie, přesnější práci s daty a možnost systematicky budovat dlouhodobou hodnotu.
Přečíst článek

„CSRD není o chvále. Jde o čísla, rizika a transparentnost,“ říká partnerka EY Alice Machová

Z marketingového pozlátka k datům, číslům a odpovědnosti – tak vypadá posun firem v prvním roce podle směrnice CSRD. Společnosti s první vlnou ESG reportingu prokázaly, že se připravit vyplatilo, říká v rozhovoru partnerka EY Alice Machová. Přesto se ukazuje, že princip dvojí materiality je tvrdý oříšek – firmy váhají, jak otevřeně mluvit o rizicích i dopadech. Reporting není o chlubení, ale o pravdivém popisu reality, zdůrazňuje Alice Machová. V rozhovoru upozorňuje i na rozdíly v kvalitě plánů firem, odlišné tempo států nebo schizofrenní situaci, do které firmy dostává současná debata o změnách v evropských standardech.
Přečíst článek

CSRD v praxi: Co ukazuje první vlna vykazování?

Poradenská společnost EY vydala analýzu první vlny zpráv o udržitelnosti dle směrnice CSRD a evropských standardů ESRS. Jak si s úkolem reportovat poradilo 200 podniků napříč Evropou, se dozvíte v publikaci EY CSRD Barometer 2025. Ta mimo jiné ukazuje, že materiálními, tedy vykazovanými, tématy jsou pro firmy nejčastěji Změna klimatu (E1), Vlastní pracovní síla (S1) a Chování podniků (G1). Většina společností zohledňuje evropské standardy ESRS a zapracovává udržitelnost do své obchodní strategie. Analýza nicméně upozorňuje, že kvalita a struktura zpráv se často výrazně liší.
Přečíst článek

Kateřina Novotná v podcastu Luďka Niedermayera: Do roku 2025 jsme měli skládkovat čistou nulu

Jak si české firmy vedou v otázkách udržitelnosti, odpovědnosti a cirkulární ekonomiky? A má to pro ně vůbec smysl? O těchto tématech mluvila šéfredaktorka portálu Byznys a udržitelnost v podcastu Luďka Niedermayera. Tentokrát však v netradičních rolích – zatímco obvykle je to ona, kdo zpovídá europoslance, tentokrát otázky kladl on jí.
Přečíst článek

Firmy, které vsadily na ESG, dnes udávají směr. Klíčem je i kontinuální vzdělávání manažerů

Redukovat udržitelnost jen na povinnost vyplňovat reporty představuje poměrně krátkozraký přístup. Principy ESG totiž firmám pomáhají adekvátně reagovat na rizika, která přináší dnešní doba, ať už se jedná o přímé dopady klimatické změny, nebo třeba tlak investorů. Nadto otevírají cestu k inovacím a zvyšování profitability společnosti. To ukazuje i zkušenost, kdy firmy, které efektivně implementovaly ESG principy, se dnes stávají trendsettery. Tento proces se nicméně neobejde bez poctivého přístupu a investice do vzdělání ESG specialistů, ale i všech zaměstnanců firmy.
Přečíst článek
Odebírat newsletter