Téma: Uhlíková stopa

Při reportování uhlíkové stopy podle EU ETS je třeba si pohlídat komunikaci výsledků, ať nehrozí nařčení z greenwashingu, upozorňuje odborník

Systém obchodování s emisními povolenkami EU ETS se dlouhodobě řadí mezi nejdůležitější nástroje klimatické politiky Evropské unie. Následující článek srozumitelně shrnuje základní informace týkající se EU ETS a souvisejícího výpočtu uhlíkové stopy pro všechny, pro které pravidla představují aplikovaný standard. Dozvíte se, jak systém funguje, po jakých krocích postupovat při odpovídajícím monitorování uhlíkové stopy a nechybí ani srovnání se standardem GHG Protocol.
Přečíst článek

Více než padesát udržitelných projektů se utká o deset míst v programu třetího Sustainability Summitu

Celkem 55 firem a organizací nominovalo své projekty na cenu Sustainability Star 2025. Deset z nich vybere Vědecká rada a zajistí jim místo v programové sekci Best practices Czech & Slovak Sustainability Summitu. Jeho třetí ročník se uskuteční 10. dubna 2025 v konferenčním Cubex Centru Praha. Summit je jedním z nejvýznamnějších setkání odbornic a odborníků na udržitelnost a ESG v Česku a na Slovensku. Loňský ročník přilákal 578 účastnic a účastníků.
Přečíst článek
spalovna se sportovním areálem Amager Bakke, Kodaň

Nefinanční reporting v sektoru staveb: Praktické testy mohou zlepšit hodnocení o desítky procent

Sektor stavebnictví čelí rostoucím nárokům na transparentnost a efektivitu v oblasti nefinančního reportingu i vykazování emisí. Česká rada pro šetrné budovy a poradenská společnost EY proto uspořádaly setkání na téma Sektor staveb z pohledu praxe reportingu skleníkových plynů, kde se několik českých firem podělilo o příklady dobré praxe i překážky, se kterými se musely vypořádat. Klíčové pro stanovení strategie firmy tak může být například i chování nájemců nebo modularita budov. Příklady dobré praxe pak lze hledat například ve Velké Británii nebo USA.
Přečíst článek

ESG report v 5 krocích: Díl 4. – Ověření externím auditorem

Ve čtvrtém díle seriálu ESG report v 5 krocích představujeme téma auditu. Směrnice CSRD totiž kromě samotných požadavků na vykazování nefinančních informací zavádí také přísná pravidla na ověření údajů uvedených ve zprávách o udržitelnosti. Auditoři zatím budou pracovat na ověření údajů s omezenou jistotou, od roku 2028 ale přejdou na úroveň přiměřené jistoty. Cílem auditu je zejména prověřit soulad údajů s ESRS standardy, postup při identifikaci rizik a příležitostí, sběru dat či označování zpráv. Jak se na audit připravit a na co si dávat při sběru dat pozor, se dočtete v novém článku od ESG konzultantky Pavlíny Al-Madhagi.
Přečíst článek
Odebírat newsletter