Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quisquam, earum! Quia culpa delectus, accusantium doloribus repellendus officia tempore vero repellat! Porro dolore officia provident quasi aliquam aut odio sequi aliquid.

Téma: Zelené budovy

Čtvrtina domů postavených do roku 1970 nemá žádné zateplení, bez něj přitom další energetická úsporná opatření postrádají smysl

Ačkoliv tři čtvrtiny z rodinných domů postavených do roku 1970 mají aspoň nějakou formu zateplení, ve většině případů spoléhají majitelé jen na vyměněná okna s tepelněizolačním zasklením. Zateplenou střechou disponuje jen každý čtvrtý rodinný dům a zateplenými stěnami 30,5 % z nich. Absence komplexního zateplení přitom výrazně snižuje efektivitu dalších úsporných energetických opatření jako např. tepelných čerpadel, jelikož zateplení může samo o sobě až trojnásobně snížit spotřebu energie. Zatímco nové budovy budou muset být podle nedávno schválené revize evropských pravidel o energetické náročnosti budov bezemisní, tj. využívat zateplení a obnovitelné zdroje energie, ty starší v energetických úsporách stále pokulhávají.
Přečíst článek

Klíčem k úspoře za energie je efektivní řízení energetických toků. Firmám pomůže kvalitní monitoring.

Majitelé budov a podniků řeší, jak optimalizovat náklady na energie a obecně, jak správně nastavit svou energetickou koncepci. Jsou si vědomi, že musí zlepšovat svůj energetický management, protože v blízké budoucnosti budou náklady za energie ještě významněji určovat konkurenceschopnost firmy. Snadno dosažitelné úspory jsou ale často už vyčerpané a nezbývá než hledat sofistikovanější způsoby řešení. Tím může být detailní monitoring spotřeby, který odhalí neefektivity a centralizace řízení energetických toků.
Přečíst článek

Případová studie: CPI Property Group a zelené dluhopisy v ČR

CPI Property Group implementuje ESG principy již od roku 2018. Po pěti letech tak lze na této společnosti názorně ilustrovat, jak takový proces vypadá v praxi. CPIPG na sebe v ČR mimo jiné upozornila tím, že jako první emitovala zelené dluhopisy, díky kterým získala i lepší financování, což byl jeden z primárních cílů implementace ESG principů. Společnost zároveň zvýšila podíl svých budov s certifikátem udržitelnosti na 33 % (podle hodnoty v portfoliu) a mezi lety 2020 a 2021 více než zdvojnásobila objem elektřiny odebírané z obnovitelných zdrojů.
Přečíst článek

Udržitelnost v budovách nekončí jejich kolaudací

Když si investor postaví zelenou budovu pro sebe, dá se předpokládat, že bude „zelené principy“ dodržovat i při jejím používání. Udržitelné chování lze však právně ošetřit i v případě, že budovu pronajímáte. Zachování těchto principů lze dokonce vyžadovat i v případě, že budovu prodáte novému majiteli. Zelený charakter budov totiž zdaleka nekončí jejich výstavbou, ale kromě budoucích stavebních úprav do něj spadá i užívání budovy od obnovitelných zdrojů energie až po třídění odpadu.
Přečíst článek
Odebírat newsletter