Téma: Životní prostředí

České životní prostředí je v unijním srovnání nadále podprůměrné, dolů nás táhnou vysoké emise

Česko patří ohledně stavu životního prostředí v rámci EU stále k podprůměru, letos nám připadla 19. příčka v Indexu prosperity a finančního zdraví. Na jednoho Čecha stále připadá větší množství skleníkových plynů než na průměrného Evropana, přesto meziročně významně ubylo emisí vznikajících vlivem obhospodařování půdy a lesů, a to z 8 358 na 3 378 tisíc tun ekvivalentu CO2. Z vůbec nejhorší pozice v EU jsme se tak v emisním odvětví označovaném LULUCF posunuli na 22. příčku. Sucho trápilo v roce 2023 jen 0,27 % české půdy, a pro 16 států v EU tak suchá půda představovala větší problém. V Česku naopak dále vzniká jeden z nejnižších podílů energie z obnovitelných zdrojů, stagnuje zejména budování větrných elektráren.
Přečíst článek

Více než padesát udržitelných projektů se utká o deset míst v programu třetího Sustainability Summitu

Celkem 55 firem a organizací nominovalo své projekty na cenu Sustainability Star 2025. Deset z nich vybere Vědecká rada a zajistí jim místo v programové sekci Best practices Czech & Slovak Sustainability Summitu. Jeho třetí ročník se uskuteční 10. dubna 2025 v konferenčním Cubex Centru Praha. Summit je jedním z nejvýznamnějších setkání odbornic a odborníků na udržitelnost a ESG v Česku a na Slovensku. Loňský ročník přilákal 578 účastnic a účastníků.
Přečíst článek

Pouze 29 % Čechů považuje přechod na elektromobilitu za důležitý. Globální průměr přitom dosahuje 58 %

Čechům zůstává pověst pragmatických spotřebitelů, pro které je u produktů a služeb zásadní kvalita. Ukazuje to studie Ipsos Global Trends 2024, podle které jsou Češi také nejskeptičtější k přechodu na elektromobilitu za všech 50 sledovaných národů. Pouze 29 % souhlasí, že je důležité, aby se v jejich zemi elektromobilita rozšiřovala, napříč sledovanými zeměmi bylo toho názoru přitom 58 % respondentů. V globálním průměru (77 %) si dále dotázaní častěji než v Česku (62 %) myslí, že společnosti životnímu prostředí nevěnují dostatek pozornosti.
Přečíst článek

COP16 za námi: Významná výzva pro ochranu biodiverzity a klimatu

„Žádná země, bohatá ani chudá, není imunní vůči devastaci způsobené změnou klimatu, ztrátou biodiverzity, degradací půdy a znečištěním,“ řekl Antonio Guterres na 16. konferenci smluvních stran Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti (CBD COP16). Toto prohlášení zdůrazňuje univerzální dopad environmentálních problémů a naléhavou potřebu globální spolupráce.
Přečíst článek

Chceme Vyspělé Česko, vzkázaly společně desítky firem a organizací. A přidaly konkrétní doporučení

Několik stovek aktérů z byznysu, nevládní nebo akademické sféry se ve čtvrtek 7. 11. sešlo na konferenci Vyspělé Česko, aby společně diskutovali, jak má Česko čelit aktuálním výzvám. Hlavním výstupem konference je dokument Cesty k vyspělému Česku, který definuje konkrétní kroky, které je třeba podniknout, aby se z České republiky stala země připravená na výzvy současné doby. Výstup nabízí řadu doporučení v oblasti moderní energetiky, zdravé krajiny jako podmínky pro funkční ekonomiku, šetrného hospodaření se zdroji, podpory výzkumu, vývoje a inovací nebo nových byznys modelů a většího zapojení regionů. Celý text prohlášení je k dispozici na www.vyspelecesko.cz/cesty
Přečíst článek
Odebírat newsletter