V březnu 2018 navrhla Evropská komise Akční plán pro udržitelné financování. Ten pomůže nasměrovat investice do udržitelných projektů a činností s cílem splnit klimatické a energetické cíle pro rok 2030 – tedy snížení emisí o 55 % oproti roku 1990 a dosáhnout cílů evropské Zelené transformace.
Společný slovník udržitelných aktivit
Prvním významným opatřením tohoto plánu bylo stanovit „společný jazyk“ a jasnou definici toho, co představují udržitelné hospodářské činnosti. Za tímto účelem navrhla Evropská komise klasifikační systém: Nařízení o taxonomii (obvykle označované jako Taxonomie EU), které bylo přijato v červenci 2020. Taxonomie EU definuje ekologicky udržitelné hospodářské činnosti, které potenciálně přispívají k jednomu ze šesti cílů v oblasti životního prostředí stanovených Evropskou komisí. Konkrétně se jedná o tyto cíle:
- zmírňování změny klimatu,
- přizpůsobování se změně klimatu,
- využívání a ochrana vodních a mořských zdrojů,
- přechod na oběhové hospodářství,
- prevence a omezování znečištění,
- ochrana a obnova biologické rozmanitosti.
Aby bylo možné určitou činnost klasifikovat jako environmentálně udržitelnou, musí splňovat základní podmínky. Mezi ně patří: výrazně přispívat k jednomu ze šesti definovaných klimatických cílů, výrazně nepoškozovat ostatních pět cílů („do no significant harm“) a zároveň plnit technická kritéria prověřování („technical screening criteria“) stanovená Akty v přenesené pravomoci (tzv. Delegovanými akty).
Jaké informace musí podniky zveřejňovat?
Taxonomie EU vyžaduje, aby podniky zveřejňovaly podíl svých činností, které jsou způsobilé pro taxonomii (ekonomická činnost, která je popsána v taxonomii) nebo jsou s ní sladěny (jsou splněna stanovená technická a návazná kritéria). Způsobilé činnosti nemusí být samy o sobě udržitelné, ale musí přispívat k jednomu ze šesti environmentálních cílů. Naopak sladěné činnosti musí být způsobilé a klasifikované jako environmentálně udržitelné.
Definuje také odlišné požadavky na zveřejňování pro finanční a nefinanční podniky. U nefinančních podniků nařízení vyžaduje, kromě jiných informací, vykazování podílu činností sladěných s taxonomií, které přispívají k:
- obratu,
- kapitálovým výdajům (CapEx),
- provozním výdajům (OpEx).
Pokud jde o finanční podniky, nařízení vyžaduje, aby organizace zveřejňovaly informace o tom, jak a do jaké míry jsou činnosti podniku přizpůsobeny Taxonomii EU. Kromě povinnosti podávat zprávy mají tyto informace vyvolat strategické otázky o budoucí životaschopnosti obchodního modelu společnosti. Očekává se, že Taxonomie EU tak zvýší tlak na zlepšení výkonnosti v oblasti udržitelnosti.
Nařízení o taxonomii samo o sobě stanovuje pouze klasifikační rámec. Důležité jsou ale i Delegované akty, k jejichž přípravě dostala Evropská komise v rámci Nařízení mandát. Ty v podstatě doplňují Nařízení o konkrétní technická kritéria v různých průmyslových odvětvích. Dosud byl přijat pouze Akt v přenesené pravomoci týkající se prvních dvou cílů, tedy zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně. Ke květnu 2023 dále existuje návrh zbylých čtyř environmentálních cílů s plánovanou účinností od roku 2024. Taxonomie EU bude ale dále rozvíjena. Nové akty v přenesené pravomoci nebo revize stávajících budou pravděpodobně zahrnovat další hospodářské činnosti z různých odvětví a pododvětví průmyslu, jakmile se stanou relevantními a bude možné je do Taxonomie EU začlenit.