CSRD.cz se mění na Byznys a udržitelnost

Aktuality

Články

Po 30 minutách sezení se váš metabolismus zpomalí o 94% aneb jak ergonomie ovlivňuje naše zdraví

Dlouhé hodiny strávené u počítače si vybírají svou daň na našem zdraví. Bolesti zad, únava, problémy s očima i zvýšené riziko civilizačních chorob – to vše může být důsledkem špatné ergonomie na pracovišti. Na konci roku 2024 Česká správa sociálního zabezpečení registrovala 375 tisíc ukončených případů dočasné pracovní neschopnosti nemocí pohybové soustavy, z toho 241 tisíc případů představovalo nemoci páteře. Jaké jsou hlavní hrozby sedavého zaměstnání a jak jim předejít? O své zkušenosti se podělila architektka a odbornice na ergonomii Šárka Daňková.
Přečíst článek

Odklad reportování udržitelnosti se firmám vyplatí brát jako prostor k optimalizaci procesů, nikoli jako důvod k vyčkávání

Evropský parlament schválil první část tzv. Omnibus package návrhu, který upravuje časový rámec pro implementaci klíčových ESG regulací. Sektorově specifické standardy ESRS (European Sustainability Reporting Standards) se nově posouvají z června 2024 na červen 2026. Stejně tak směrnice o náležité péči (CSDDD) bude zaváděna postupně, aby státy i firmy měly více času na přípravu. Tento krok sice dočasně zmírňuje tlak na plnění regulatorních požadavků, ale neznamená ústup od udržitelnosti. Právě naopak – poskytuje firmám strategický prostor pro lepší přípravu ESG strategie, přesnější práci s daty a možnost systematicky budovat dlouhodobou hodnotu.
Přečíst článek

„CSRD není o chvále. Jde o čísla, rizika a transparentnost,“ říká partnerka EY Alice Machová

Z marketingového pozlátka k datům, číslům a odpovědnosti – tak vypadá posun firem v prvním roce podle směrnice CSRD. Společnosti s první vlnou ESG reportingu prokázaly, že se připravit vyplatilo, říká v rozhovoru partnerka EY Alice Machová. Přesto se ukazuje, že princip dvojí materiality je tvrdý oříšek – firmy váhají, jak otevřeně mluvit o rizicích i dopadech. Reporting není o chlubení, ale o pravdivém popisu reality, zdůrazňuje Alice Machová. V rozhovoru upozorňuje i na rozdíly v kvalitě plánů firem, odlišné tempo států nebo schizofrenní situaci, do které firmy dostává současná debata o změnách v evropských standardech.
Přečíst článek

CSRD v praxi: Co ukazuje první vlna vykazování?

Poradenská společnost EY vydala analýzu první vlny zpráv o udržitelnosti dle směrnice CSRD a evropských standardů ESRS. Jak si s úkolem reportovat poradilo 200 podniků napříč Evropou, se dozvíte v publikaci EY CSRD Barometer 2025. Ta mimo jiné ukazuje, že materiálními, tedy vykazovanými, tématy jsou pro firmy nejčastěji Změna klimatu (E1), Vlastní pracovní síla (S1) a Chování podniků (G1). Většina společností zohledňuje evropské standardy ESRS a zapracovává udržitelnost do své obchodní strategie. Analýza nicméně upozorňuje, že kvalita a struktura zpráv se často výrazně liší.
Přečíst článek

Kateřina Novotná v podcastu Luďka Niedermayera: Do roku 2025 jsme měli skládkovat čistou nulu

Jak si české firmy vedou v otázkách udržitelnosti, odpovědnosti a cirkulární ekonomiky? A má to pro ně vůbec smysl? O těchto tématech mluvila šéfredaktorka portálu Byznys a udržitelnost v podcastu Luďka Niedermayera. Tentokrát však v netradičních rolích – zatímco obvykle je to ona, kdo zpovídá europoslance, tentokrát otázky kladl on jí.
Přečíst článek
Odebírat newsletter