1. Klimatické projekce
Základem pro analýzu je volba klimatických projekcí a modelů pro posouzení dopadů. Dle aktuální praxe a požadavků ESRS standardu/EU taxonomie by měly být použity metodiky v souladu s nejnovějšími zprávami Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) a modely založené na relevantních zdrojích a vědeckých poznatcích. Jednou z možností mohou být například služby programu Copernicus spravované Evropskou komisí.
Podnik by měl za pomocí těchto modelů identifikovat nebezpečí související s klimatem v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu. Tyto horizonty si může podnik nadefinovat, nicméně je vyžadováno zohlednit alespoň horizont roku 2030, případně v rámci dlouhodobého horizontu také 2050 jakožto cíl Evropské unie pro dosažení uhlíkové neutrality.
Jak dokáže pomoci EY CAP?
Nástroj EY CAP využívá a pravidelně aktualizuje metodiky v souladu s nejnovějšími zprávami Mezi
vládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). Zahrnuje také řadu časových horizontů, které je možné při analýze využít (historická data, 2030, 2035, 2040, 2050, 2085).
2. Zohlednění aktiv a obchodních činností
V rámci analýzy klimatických rizik je zapotřebí prověřit, zda mohou být jeho aktiva a obchodní činn
osti těmto nebezpečím vystaveny. Toto se v rámci ESRS standardu týká také posuzování nebezpečí v rámci jeho aktivit a podnikatelských činností včetně dodavatelského řetězce.
Je přitom minimálním standardem identifikovat tato nebezpečí proti alespoň dvěma klimatickým scénářům s rozdílnými trajektoriemi vývoje emisí. Případně lze využít také příslušné dostupné regionální klimatické projekce založené na těchto emisních a klimatických scénářích. Přinejmenším by pak měl být využit klimatický scénář v souladu s omezením globálního oteplování na 1,5 °C stanovený Pařížskou dohodou.
Jak dokáže pomoci EY CAP?
Nástroj EY CAP nabízí možnost vyhodnotit i velké množství majetku. Oproti mnohým volně přístupným řešením není zapotřebí zadávat a vyhodnocovat data do systému jednotlivě. EY CAP nabízí Socioekonomické scénáře (SSP) odvozené z nejnovější zprávy IPCC AR6 a sedm scénářů zkoumaných v rámci projektu Network for Greening the Financial System (NGFS) k výpočtu ukazatelů přechodu v rámci interního modelování EY.
3. Hodnocení rizik
Podnik by měl při zpracování nebezpečí souvisejících s klimatickými riziky zohlednit a v případě relevantnosti vyhodnotit minimálně nejrozšířenější rizika (tabulka níže). Ta jsou s odkazem na nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2021/2139 definována následovně:
Ne všechna rizika musí být nutně pro daný podnik relevantní, nebo může být naopak nutné zařadit další rizika nad rámec výše uvedeného výčtu. Ta mohou vycházet buďto z praxe v odvětví nebo geoprostorového umístění aktiv.
Jak dokáže pomoci EY CAP?
Nástroj EY CAP používá operativní klasifikaci klimatických nebezpečí, kde jsou jednotlivá klimatická nebezpečí rozdělena na dílčí nebezpečí, která jsou sama o sobě spojena s klimatickými ukazateli. Indikátory slouží jako metrika pro popis klimatických nebezpečí. Aktuálně EY CAP dokáže vyhodnotit až 12 klimatických nebezpečí a dalších více než 50 dílčích nebezpečí.
4. Příprava plánu přechodu (Transition plan)
Analýza klimatických rizik a nastavení politik přímo souvisí s otázkou souladu obchodního modelu podniku s úsilím omezit globální oteplování na úroveň 1,5 °C stanovený Pařížskou dohodou.
Tento cíl je svázán s dekarbonizací společností, resp. jejího přechodu na klimaticky neutrální hospodářství. Sám ESRS standard za tímto účelem očekává zpracování takzvaného Plánu přechodu.
Součástí tohoto plánu je přitom analýza rizik přechodu a příležitostí. Podobně jako u analýzy klimatických rizik vyžaduje plán přechodu zhodnocení očekávaných událostí s přechodem na klimaticky neutrální hospodářství v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu.
Plán přechodu by měl zhodnotit vedle klimatických faktorů také další klíčové události, které mohou ovlivnit naplnění dekarbonizačního úsilí společnosti. Může se jednat například o následující oblasti:
- Politiku a právo (např. zvyšování cen emisí skleníkových plynů, regulace stávajících produktů a služeb);
- Technologie (např. nahrazení stávajících služeb a produktů za možnosti s nižšími emisemi, investice do technologií, náklady na přechod na nové technologie);
- Trh (např. změna chování zákazníků, nejistota tržních signálů);
- Dobrá pověst (např. změny v preferencích spotřebitelů).
Jak dokáže pomoci EY CAP?
Analýzy EY CAP přináši klientům také vyhodnocení rizik spojených s dekarbonizací. Poskytuje tak komplexní informace nutné pro přípravu plánu přechodu. Na základě analytických zjištění EY nabízí také návazné odborné služby:
- Analýza stávajících politik a procesů společnosti formou gapové analýzy a přípravy akčního plánu pro sesouladnění s platnými regulatorními požadavky.
- Příprava dekarbonizačního plánu/plánu přechodu dle platných regulatorních požadavků a dobré praxe v odvětví.
- Výpočet, revize nebo optimalizace výpočtu uhlíkové stopy v rámcích (scope) 1,2 & 3 dle mezinárodně uznávaných standardů.
5. Provázání na risk management
Jedním z očekávání standardu ESRS v části E1-2 Klimatická změna je požadavek na politiky týkající se zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně. Standard očekává, že podnik bude mít v návaznosti na zjištění rizika implementovány vnitřní procesy, dotčené osoby a opatření k provádění zmírňování nebo předcházení těmto rizikům. Jednou z významných částí politik je také oblast řízení emisí skleníkových plynů podniku, jejich pohlcování a rizika vyplývající z dekarbonizace (rizika přechodu) v rámci vlastních provozních činností včetně dodavatelských a odběratelských řetězců (takzvaný hodnotový řetězec).
Nedílnou součástí těchto politik je také provázání na celkový risk management společnosti. Kromě nastavení zodpovědností napříč podnikem a systémů kontrol s tím může souviset také odborná příprava zodpovědných osob, investiční politiky a plány týkající se rozvoje společnosti, vývoje produktů nebo plnění stanovených cílů.
V kontextu EU taxonomie a prokazování udržitelnosti ekonomických činností podle specifických technických kritérií může být nedílnou součástí také adaptační plán. Ten má za cíl snižovat nejvýznamnější zjištěná fyzická klimatická rizika. Vedle alokace finančních prostředků na jeho plnění se očekává také soulad s místními, odvětvovými, regionálními nebo vnitrostátními strategiemi a plány přizpůsobení se změně klimatu; a využívají přírodě blízká řešení[1].
Jak dokáže pomoci EY CAP?
Na základě analytických zjištění EY CAP nabízí EY návazné služby v oblasti klimatických rizik:
- Analýza stávajících politik a procesů společnosti formou gapové analýzy a přípravy akčního plánu pro sesouladnění s platnými regulatorními požadavky.
- Zhodnocení připravenosti společnosti na reportingové požadavky (CSRD-readiness).
Analýza klimatických rizik jako první krok k odolnějšímu podnikání
Problematika klimatické změny a její dopady na podnikání prošly v posledních letech významnou proměnou. Z nezávazné informace poptávané úzkým počtem zájmových skupin a bank se velice rychle stává nejen v Evropě novým standardem. Výsledky analýzy vedle splnění regulatorních povinností mohou podnikům pomáhat nejen při vyhodnocování současných a budoucích rizik podnikání, ale také otevřít cesty k udržitelnějšímu růstu a posílení odolnosti existujících modelů podnikání.
Vlastnosti a funkce řešení EY CAP
EY CAP je inovativní online, snadno použitelné, akademické a perspektivní řešení, které:
- Umožňuje vyhodnocovat fyzická i přechodná rizika.
- Spoléhá na uznávané scénáře IPCC týkající se klimatu.
- Poskytuje výhledové hodnocení rizik až do roku 2100.
- Pokrývá všechny geografické oblasti s granulárním prostorovým rozlišením.
- Pokrývá přímé operace i předcházející dodavatelské řetězce.
- Odpovídá požadavkům regulačních rámců a tržních norem.
Více informací o nástroji: EY Climate Analytics Platform | EY – Global
Video: EY CAP: Discover How to Analyze your Climate Risks with EY (youtube.com)
[1] Přírodě blízká řešení jsou definována jako „řešení inspirovaná a podporovaná přírodou, která jsou nákladově efektivní a současně environmentálně, sociálně a hospodářsky přínosná a přispívají k budování odolnosti. Tato řešení přinášejí do měst, krajiny a mořského prostředí větší počet různorodějších přírodních a přirozených prvků a procesů, a to prostřednictvím místně přizpůsobených, systémových zásahů, které účinně využívají zdroje“. Přírodě blízká řešení jsou proto prospěšná pro biologickou rozmanitost a podporují fungování ekosystémových služeb. (verze z 4.6.2021: https://ec.europa.eu/research/environment/index.cfm?pg=nbs)
Článek vyšel na webových stránkách poradenské společnosti EY.