Zpět

ESG ratingy: Přehled, výzvy a regulace

Ratingy, neboli hodnocení environmentálních, sociálních faktorů a faktorů správy podniků (ESG), poskytují názor a informace o profilu společnosti nebo finančního nástroje v oblasti udržitelnosti tím, že posuzují jejich vystavení rizikům týkajících se udržitelnosti a/nebo jejich dopady na společnost a životní prostředí.

Autor: Markéta Horková, EY

Typy ESG ratingů a současná praxe

Existují různé typy hodnocení ESG, například souhrnné hodnocení faktorů E a S nebo hodnocení jednotlivých faktorů, třeba environmentálních. Ratingy posuzující rizika a dopady nebo pouze rizika. ESG ratingy jsou k dostání především u specializovaných poskytovatelů – agentur. Mezi nejvýznamnější patří MSCI, S&P Global, Sustainanalytics, Refintiv, ISS a Moody’s. Nicméně i některé finanční instituce si vyvíjejí vlastní ESG ratingy.

Hodnocení ESG má stále významnější dopad na fungování kapitálových trhů a na důvěru investorů v udržitelné produkty. Investoři ESG ratingy stále častěji využívají jako součást svých udržitelných investičních strategií, aby zohlednili rizika a/nebo dopady spojené s otázkami ESG. Pokud jde o společnosti, ty používají ratingy k vyhledávání a zohledňování provozních rizik a investičních příležitostí, ale také k tomu, aby zjistily, jak si vedou ve srovnání s konkurencí.

Zároveň ale současný trh s ratingy ESG trpí nedostatky, zejména slabou transparentností metodiky, použitých zdrojových dat i samotného fungovaní poskytovatelů ESG ratingů. To pak snižuje důvěru v samotnou věrohodnost ESG ratingů.

Níže je uveden přehled vybraných ratingových agentur a jejich přístupů k ESG hodnocení.

MSCI
Hodnocení MSCI ESG Rating je navrženo tak, aby měřilo odolnost společnosti vůči dlouhodobým významným environmentálním, sociálním a správním rizikům. MSCI používá metodiku založenou na pravidlech k identifikaci lídrů v oboru a opozdilců podle toho, jak jsou vystaveni rizikům ESG a jak dobře tato rizika řídí ve srovnání s konkurenty.

Hodnocení MSCI ESG zahrnuje kontroverze, které mohou naznačovat strukturální problémy se schopnostmi společnosti v oblasti řízení rizik.

Každá společnost obdrží odvětvově upravené skóre, které je definováno váženým průměrem skóre E, S a G a odpovídá hodnocení mezi nejlepším (AAA) a nejhorším (CCC).

Hodnocení je veřejně dostupné pro společnosti v indexu ACWI Equity Index (přibližně 2900 společností).

Používané zdroje dat:

  • Makrodata na segmentové nebo geografické úrovni z akademických, vládních a nevládních datových sad (např. Transparency International, US EPA, Světová banka).
  • Zveřejnění společnosti (10-K, zpráva o udržitelnosti, zpráva o zastoupení, výsledky valné hromady atd.).
  • Vládní databáze, 3 400+ médií, nevládních organizací, dalších zainteresovaných zdrojů týkajících se konkrétních společností.

S&P Global Sustainable1
Corporate Sustainability Assessment (CSA) je každoroční hodnocení environmentálních, sociálních a správních postupů, které připravuje společnost S&P Global Sustainable1 – nikoli S&P Global Ratings. CSA je hlavním vstupem pro S&P Global ESG Score.

ESG skóre si mohou vyžádat společnosti (zúčastněné společnosti), přičemž lze poskytnout neveřejné informace nebo může být skóre založeno pouze na veřejně dostupných informacích (nezúčastněné společnosti).

CSA poskytuje skóre pro více než 10 000 firem z celého světa se zaměřením na postupy společnosti v oblasti udržitelnosti, výkonnost v metrikách udržitelnosti a povědomí o nadcházejících otázkách ESG.

Sustainalytics
Hodnocení rizik ESG měří, do jaké míry je ekonomická hodnota společnosti ohrožena faktory ESG – tedy měří její expozici vůči významným rizikům specifickým pro dané odvětví a to, jak dobře společnost tato rizika řídí.

Hodnocení rizik ESG spadá do jedné z následujících kategorií: zanedbatelné, nízké, střední a vysoké. Každá kategorie představuje rozsah skóre ukazující „neřízené riziko“, což je rozdíl mezi skóre „expozice společnosti“ vůči rizikům ESG a skóre představující hodnocení výše expozice řízené prostřednictvím politik, programů nebo iniciativ společnosti. Agentura používá alternativní zdroje dat, jako jsou regulační podání o stahování výrobků z trhu a zdroje z řad nevládních organizací, rozšiřující firemní data.

Refinitiv
Hodnocení ESG od společnosti Refinitiv měří relativní výkonnost, závazek a efektivitu společnosti v oblasti ESG v deseti hlavních tématech (emise, inovace produktů v oblasti životního prostředí, lidská práva nebo akcionáři a řada dalších). Společnost ve svém hodnocení vychází z veřejně dostupných zdrojů, jako jsou webové stránky společností, výroční zprávy a zprávy o společenské odpovědnosti firem.

ISS
ISS ESG uplatňuje přibližně 100 sociálních, environmentálních a správních ukazatelů na hodnocený subjekt, které pokrývají témata jako jsou zaměstnanecké záležitosti, řízení dodavatelského řetězce, etika podnikání, správa a řízení společnosti, environmentální management, ekologická efektivita a další.

ESG Corporate Rating uplatňuje dvanáctibodový systém hodnocení od A+/4,00 (vynikající výkon) do D-/1,00 (špatný výkon). Všechny ukazatele jsou individuálně hodnoceny na základě jasně definovaných absolutních očekávání výkonnosti. Na základě jednotlivých skóre a vah na úrovni indikátorů jsou výsledky agregovány, aby se získaly údaje o úrovni tématu a také celkové skóre (hodnocení).

Moody’s Analytics
Hodnocení ESG agentury Moody’s poskytuje dvojí skóre významnosti ESG a také samostatně E, S a G, které měří, jak daný subjekt řídí expozici vůči rizikům a příležitostem souvisejícím s ESG. Subjekty jsou posuzovány podle 40 odvětvových rámců a 38 základních kritérií.

Skóre se pohybuje na podnikové úrovni pro složky E, S a G na stupnici od 0 do 100. Čím vyšší je skóre, tím lépe společnost prokazuje pokročilé řízení faktorů ESG, které jsou důležité pro její podnikání a zúčastněné strany

Údaje pro podložení těchto hodnocení jsou shromažďovány z veřejných zpráv společností o udržitelnosti a také z každodenního sledování zpráv a zdrojů třetích stran.

Nové nařízení EU cílí na vyšší transparentnost, omezí greenwashing

Dne 5. února 2024 dosáhly Evropský parlament a Evropská rada předběžné dohody ohledně regulace ESG ratingových aktivit. Předběžná politická dohoda podléhá schválení Radou a Parlamentem před tím, než přistoupí k formálnímu postupu přijetí. Nařízení začne platit 18 měsíců po vstupu v platnost.

Regulace má zajistit, aby investoři a další zúčastněné strany měli přístup ke spolehlivým a srovnatelným informacím o cílech ratingu ESG (co posuzují) a metodikách (jak hodnotí). Nařízení má za cíl posílit transparentnost, podpořit udržitelné investice a současně předcházet potenciálním střetům zájmů a v neposlední řadě omezit takzvaný greenwashing – tedy „lakování nazeleno“.

Poskytovatelé ESG ratingu by měli podle nařízení uvádět samostatné ratingy pro environmentální (E), sociální (S) a správní (G) faktory, nebo alternativně vysvětlit váhu tří zastřešujících faktorů ESG v případě souhrnného hodnocení ESG.

Regulace týkající se ratingů ESG rovněž zavádí změny nařízení o zveřejňování informací o udržitelném financování (SFDR) s cílem zajistit, aby finanční instituce, pokud vypracují a zveřejní své vlastní ratingy ESG, zveřejňovaly stejné informace jako specializovaní poskytovatelé ratingů ESG. To znamená, že pokud účastníci finančního trhu nebo finanční poradci zveřejní ratingy ESG v rámci svých marketingových sdělení, uvedou na svých internetových stránkách informace o metodikách používaných při těchto hodnoceních.

Nařízení dále vyžaduje, aby poskytovatelé ratingu ESG, kteří nabízejí služby investorům a společnostem v Evropské unii, byli autorizováni Evropským orgánem pro cenné papíry a trhy (ESMA) a vykonávali svou činnost pod jejím dohledem. Poskytovatelé ratingu ESG se sídlem mimo EU, kteří chtějí v unii působit, budou muset získat potvrzení o svých ratinzích ESG autorizovaným poskytovatelem ratingu ESG v EU, uznání na základě kvantitativního kritéria nebo být zařazeni do registru poskytovatelů ratingu ESG v unii na základě rozhodnutí o rovnocennosti ve vztahu k zemi původu a po dialogu vedeném mezi orgánem ESMA a příslušnou třetí zemí a jejího správního orgánu.

Nařízení zavádí zásadu oddělení podnikání a činností s možností poskytovatelů ratingů ESG nezakládat pro určité činnosti samostatný právní subjekt za předpokladu, že činnosti jsou jasně odděleny a společnosti zavedou opatření, která zabrání potenciálním střetům zájmů. Tato výjimka by se však nevztahovala na poskytovatele ratingu ESG, kteří vykonávají poradenskou činnost, auditorskou činnost a ratingovou činnost.

Cílem nařízení není harmonizovat metodiky ESG ratingů. Poskytovatelé ESG ratingů budou mít i nadále plnou kontrolu nad metodikami, které používají, aby bylo zajištěno, že na trhu hodnocení ESG budou k dispozici různé přístupy (tj. hodnocení ESG se mohou mezi sebou lišit a pokrývat různé oblasti).

Reference:

  • European Parliament Legislative Observatory, Procedural file on Transparency and integrity of Environmental, Social and Governance (ESG) rating activities, 2023/0177(COD).
  • European Commission, Proposal for a Regulation on the transparency and integrity of Environmental, Social and Governance (ESG) rating activities, COM(2023)314.
  • European Commission, Impact assessment accompanying the proposal, SWD/2023/204.
  • European Commission, Sustainable Finance: Commission takes further steps to boost investment for a sustainable future, press release, 13 June 2023.
  • Council of the European Union, Sustainable finance: Council agrees negotiating mandate on ESG ratings, press release, 20 December 2023

Článek byl publikován v časopise Auditor.

Chcete se zeptat odborníka?

Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme

    * Prosím mějte na paměti, že naši experti vám zde rádi zodpoví dotazy obecného rázu.
    Pro konkrétní řešení problémů využijte poptávkový formulář v rubrice “Pomůžeme vám”. Děkujeme.

    Odebírat newsletter