Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quisquam, earum! Quia culpa delectus, accusantium doloribus repellendus officia tempore vero repellat! Porro dolore officia provident quasi aliquam aut odio sequi aliquid.

Téma: Pravidla

ESG report v 5 krocích: Díl 2. – Sběr a zpracování dat: jak se vyhnout nejčastějším chybám

Sběr a zpracování dat pro ESG reporting přináší celou řadu výzev. Většina firem se potýká s nespolehlivostí či nekonzistencí dat. Problémy často způsobují nejen různorodé formáty či účely sběru dat, ale také absence standardizovaných procesů. Nedostatek vhodných nástrojů a časová náročnost celého procesu mohou významně brzdit efektivitu sběru a zpracování dat. Proto je pro přesné a transparentní vykazování dar klíčové zavedení robustních auditovatelných systémů a kvalitního školení zaměstnanců. Moderní ESG nástroje mohou celý proces zefektivnit a snížit chybovost. Další díl seriálu 5 kroků k ESG reportu z pera ESG konzultantky Pavlíny Al-Madhagi, pro vás shrnuje druhou fázi přípravy ESG reportu a sice jak se připravit na sběr dat dle evropských standardů.
Přečíst článek

ESG report v 5 krocích: Díl 1. – Analýza

Skupina několika desítek velkých firem v Česku, která letos chystá své první reporty dle Evropských standardů pro podávání zpráv o udržitelnosti (ESRS), se v roce 2025 rozroste o přibližně 1 900 dalších firem. Ty tak nyní čeká náročná příprava vlastní ESG zprávy nebo zapojení do přípravy zprávy mateřské společnosti. Velké firmy, které si přípravou prošly, se shodují na náročnosti přípravy na vykazování udržitelnosti dle standardů ESRS a také na tom, že je potřeba začít s přípravou minimálně rok předem. Proto přinášíme nový seriál 5 kroků k ESG reportu z pera ESG konzultantky Pavlíny Al-Madhagi, jež pro vás shrne pět hlavních fází přípravy na ESG reporting dle evropských standardů.
Přečíst článek

Chceme Vyspělé Česko, vzkázaly společně desítky firem a organizací. A přidaly konkrétní doporučení

Několik stovek aktérů z byznysu, nevládní nebo akademické sféry se ve čtvrtek 7. 11. sešlo na konferenci Vyspělé Česko, aby společně diskutovali, jak má Česko čelit aktuálním výzvám. Hlavním výstupem konference je dokument Cesty k vyspělému Česku, který definuje konkrétní kroky, které je třeba podniknout, aby se z České republiky stala země připravená na výzvy současné doby. Výstup nabízí řadu doporučení v oblasti moderní energetiky, zdravé krajiny jako podmínky pro funkční ekonomiku, šetrného hospodaření se zdroji, podpory výzkumu, vývoje a inovací nebo nových byznys modelů a většího zapojení regionů. Celý text prohlášení je k dispozici na www.vyspelecesko.cz/cesty
Přečíst článek

Dvojí materialita vyjasní, co budou firmy muset reportovat

Dvojí materialita představuje nový směr v reportování hodnocení dopadů podnikání firem a nástroj, který udrží reportování v únosném a pro firmu relevantním rozsahu. Firmy si díky ní vyhodnotí, které ukazatele jsou pro ně důležité a které mají naopak zanedbatelný vliv. Dvojí materialita umožňuje organizacím lépe pochopit rizika i příležitosti podnikání a přizpůsobit se aktuálním i budoucím výzvám. V článku také vysvětlíme, kde se koncept dvojí materiality vzal či z jakých hledisek se posuzuje a popíšeme, s čím mají firmy v procesu stanovení dvojí materialy největší potíže.
Přečíst článek

Evropa zavedla uhlíkové clo pro třetí země. Co to pro firmy znamená?

Evropský mechanismus uhlíkového vyrovnávání na hranicích (CBAM) vstoupil 1. října do přechodné fáze. Představuje klíčový nástroj EU v boji proti uhlíkovým emisím a tvoří jeden z hlavních pilířů legislativního balíčku „Fit for 55“. Má vyrovnat ceny uhlíku mezi domácími a importovanými produkty. V článku vysvětlíme, jak bude CBAM fungovat, jaké změny přinese reforma evropského systému obchodování s emisními povolenkami i jaký je rozdíl mezi evropským uhlíkovým clem a systémem emisních povolenek.
Přečíst článek
Odebírat newsletter